Kayseri bölgesinde üniversitemiz göz hastalıkları polikliniğine başvuran 20 yaş üzeri hastalarda kuru göz sendromu sıklığının araştırılması, yaş, diyabet ve menapoz ile ilgisi
  1. Tez No: 92001
  2. Yazar: ABDULKERİM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. G. ERTUĞRUL MİRZA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
56 ÖZET Kuru göz sendromu birçok etyolojik faktöre bağlı ortaya çıkabilen her yaşta ve her cinste insanı etkileyen ve tedavi edilmezse yaşam kalitesini azaltan bir tablodur. Göz hastalıkları polikliniğine başvuran hastalarda da yüksek oranda kuru göz sendromuna rastlanmaktadır. Biz de bu çalışmamızla bölgemizde hangi oranlarda kuru göz şıklığıyla karşılaşacağımızı saptamaya çalıştık. Çalışmamızda hastalar 4 gruba ayrıldı: 20-50 yaş arası sağlıklı popülasyon, 51 yaş ve üzeri erkek hastalar, postmenapozal kadınlar ve diyabetik hastalar. Kuru göz sendromunun semptomları soruldu ve aynı gün kısa aralıklarla Schirmer I, gözyaşı kırılma zamanı ve Rose Bengal boyama testleri uygulandı. Semptomların sıklığı %13.1, test sonuçlarının pozitifliği %5.9 idi. En sık postmenapozal kadınlar, diyabetik hastalar ve ellibir yaş üzeri erkek hastalarda semptomlara rastlandı. Gözyaşı test sonuçlarının pozitifliğine ise diyabetik hastalar ve postmenapozal kadınlarda rastlanmıştır. Çalışmamız sonucunda kuru göz sendromunun kadınlarda, ileri yaşta (51 ve üzeri), postmenapozal dönemde ve diyabetiklerde daha sık ortaya çıktığı saptanmıştır. Aldığımız bu sonuçlarla göz hastalıkları polikliniklerine başvuran hastalarda kuru göz sendromuna daha çok önem verilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Dry eye syndrome is a clinical entity dependent upon many etiologic factors, which decreases the quality of life. The incidence of dry eye is rather high in patients applying to the outpatient departments of eye clinics. We aimed to investigate the prevalence of dry eye syndrome in our environment. The patients were divided into 4 groups: otherwise healthy population aged between 20- 50, otherwise healty males aged over 51, postmenopausal women and diabetic patients. Patients were asked for the symptoms of dry eye syndrome and Schirmer I, tear break-up time and Rose Bengal dye tests were performed in short intervals, at the same day. Frequency of symptoms was 13.1 % and the rate of positive scores in the tear film test was 5.9 %. Symptoms were seen most frequently in postmenopausal women, diabetic patients, and males aged over 51. Positive scores in the tear film test were observed predominantly in diabetic patients and postmenopausal women. Our study determined that dry eye syndrome appears more frequently in females, elderly males (over 51), postmenopausal women and diabetic patients. We conclude that more attention must be paid to the dry eye syndrome in patients referred to the outpatient department of eye clinics.