Fazla kilo ve obezitenin periodontal sağlığaetkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of overweight andobesity on periodontal health
  1. Tez No: 920000
  2. Yazar: ELİF CEMRE TOMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SARIBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada fakültemiz bünyesinde bulunan periodontoloji anabilim dalına başvuran fazla kilolu ve obez bireylerin periodontal hastalığa yatkınlığının değerlendirilmesi ve bu iki durumun komorbit bir ilişkisinin olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 180 kişilik hasta grubu dahil edilmiştir. Demografik ve antropometrik ölçümler, dental alışkanlıklar, periodontal sağlık durumu ve periodontal parametreler kaydedilmiştir. En son olarak çalışmamızda Obezitede Sağlık İnanç Modeli Ölçeği'ni (OSİMÖ) kullanarak obezite tanısı alan hastaların sosyodemografik özelliklerinin ve obezite öykülerinin obezite ve kilo vermeye yönelik algı, tutum ve inançları ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalara 3 ay sonrasına randevu verilerek OSİMÖ'nün farkındalık oluşturup/oluşturmadığı gözlenmiştir. Elde edilen veriler kaydedilip istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the susceptibility to periodontal disease in overweight and obese individuals who applied to the periodontology department of our faculty and to investigate whether there is a comorbid relationship between these two conditions. Material and Method: A group of 180 patients was included in our study. Demographic and anthropometric measurements, dental habits, periodontal health status and periodontal parameters were recorded. Finally, our study aimed to investigate the relationship between the sociodemographic characteristics and obesity history of patients diagnosed with obesity and their perceptions, attitudes and beliefs towards obesity and weight loss using the Health Belief Model in Obesity. Patients were given an appointment for 3 months later and it was observed whether awareness of OSIMS was/was not formed. The data obtained were recorded and statistically evaluated.