Akut koroner sendromlarda hastane yatış süresini belirleyen faktörler ve hastane yatış süresi ile kısa veorta dönem sağ kalım ilişkisi
  1. Tez No: 920020
  2. Yazar: MELİH ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SERHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde mortalite ve morbiditenin en önemli nedeni olan iskemik kalp hastalıklarının tedavi maliyetleri, kanıta dayalı tanı ve tedavi yöntemlerinin hızla gelişmesine rağmen artmaktadır. Bu nedenle, iskemik kalp hastalığı tanısı alıp tedavi gören hastaların, hastanede yatış sürelerini öngördüren istatistiksel modellerin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada kardiyoloji kliniğimizde yatarak tedavi gören hastaların hastanede kalma süreleri üzerinde etkili olan faktörlerin tespit edilmesi ve belirlenen faktörler yardımıyla hastanede yatılan gün sayılarının kestirimine imkân veren bir istatistiksel modelin geliştirilmesidir. Bu faktörlerden yola çıkılarak hastane yatış süresi ile kısa ve orta dönem sağ kalım arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The treatment costs of ischemic heart diseases, which are the most important cause of mortality and morbidity today, are increasing despite the rapid development of evidence-based diagnosis and treatment methods. Therefore, it is very important to develop statistical models that predict the length of hospital stay of patients diagnosed and treated for ischemic heart disease. This study aims to determine the factors associated with the length of hospital stay of patients treated in our cardiology clinic and to develop a statistical model that allows the prediction of the number of days spent in hospital with the help of the determined factors. Based on these factors, it is aimed to evaluate the relationship between the length of hospital stay and short- and medium-term survival.