Manuel ve ultrasonik enstrümantasyonla yapılan cerrahi olmayan periodontal tedavinin anksiyete, korku ve ağrı düzeylerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of non-surgical periodontal treatment with manual and ultrasonic instrumantation on anxiety, fear and pain levels
  1. Tez No: 920021
  2. Yazar: HATİCE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı manuel ve ultrasonik enstrümantasyonla cerrahi olmayan periodontal tedavi gören hastaların tedavi öncesinde sosyodemografik verilerinin, dental alışkanlıklarının, anksiyete ve korku düzeylerinin, tedavi sonrasında ise hissettikleri ağrı düzeylerinin değerlendirmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı kliniğine başvuran 200 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri ve dental alışkanlıkları anket formu ile toplanmıştır. Tedaviden önceki anksiyete ve korku düzeyleri Modifiye Dental Anksiyete Skalası (MDAS) ve Dental Korku Skalası (DFS) kullanılarak ölçülmüştür. Klinikte rutin olarak manuel ve ultrasonik aletlerle tedavi edilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavi sonrası ağrı Görsel Analog Skalası (VAS) kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen veriler kaydedilip istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the sociodemographic data, dental habits, anxiety and fear levels of patients who underwent non-surgical periodontal treatment with manual and ultrasonic instrumentation before treatment and the pain levels they felt after treatment. Material and Method: The study included 200 patients who applied to the clinic of Dicle University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. Sociodemographic data and dental habits of the participants were collected with a questionnaire. Anxiety and fear levels before treatment were measured using the Modified Dental Anxiety Scale (MDAS) and Dental Fear Scale (DFS). Patients who were routinely treated with manual and ultrasonic instruments in the clinic were included in the study. Post-treatment pain was measured using the Visual Analogue Scale (VAS). The data obtained were recorded and statistically analysed.