Beklentiler ve sonuçları açısından hac olayı (Denizli örneği)
The hajj event in terms of expectations and results (Denizli example)
  1. Tez No: 920039
  2. Yazar: ŞABAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAFALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Din toplumun temel kurumlarından biridir, toplum ile din arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Din toplumsal değişim sürecinde etkili bir unsurdur. Bireylerin ve ailelerin huzurunu temin eden, toplumsal barış ve mutluluğu destekleyen bir yapı sunar. Din inananlarına bir dünya görüşü ve yaşam biçimi sunarak, hayatın şekillenmesinde sürekli bir rol oynar. Aynı zamanda, insanları rahatsız eden olumsuzlukları ve kötülükleri uzaklaştırıp hak, adalet, merhamet ve şefkat gibi değerlerin bireylerin vicdanlarında ve davranışlarında yerleşmesini teşvik eder. Din bazen toplumsal değişimlere direnç göstererek istikrarı sağlar ve toplumun birliğini, düzenini korur. Bu bağlamda, dinin toplum yaşamında çeşitli işlevleri bulunmaktadır. Bu işlevlerin hayata geçirilmesinde dinin pratikleri olan ibadetlerin önemli bir rolü vardır. İbadetler, Allah'a teslimiyet, kardeşlik ve dayanışma gibi değerleri güçlendiren bir zeminde, bireylerin ahlaki olgunluğa ulaşmasını sağlar ve toplumsal normlara uyumu destekler. İslam'ın temel ibadetlerinden biri olan hac, bireysel değişim sağlama özelliğinin yanında toplumsal bir boyut da taşır. Hac, inançlı bireyleri aynı amaç doğrultusunda bir araya getirerek iletişim ve etkileşim içinde kolektif bir bilinç oluşmasına katkı sunan evrensel bir olaydır. Bu yönüyle hac, evrensel bir nitelik sergiler ve yalnızca dini bir ritüel olmanın ötesine geçerek bireysel ve toplumsal yansımaları olan bir olguya dönüşür. Hac ibadetinin bireylerin kişilik, duygu, düşünce, alışkanlık ve davranışları üzerindeki etkilerini incelemek ve sosyolojik açıdan bunları değerlendirmek bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religion is one of the fundamental institutions of society, and there is a strong relationship between society and religion. Religion is an effective element in the process of social change. It provides a structure that ensures the peace of individuals and families, and supports social peace and happiness. Religion plays a constant role in shaping life by offering its believers a worldview and lifestyle. At the same time, it removes the negativities and evil that disturb people and encourages values such as rights, justice, mercy and compassion to be established in individuals' consciences and behaviors. Religion sometimes provides stability by resisting social changes and protects the unity and order of society. In this context, religion has various functions in social life. The practices of religion, which include worship, play an important role in the implementation of these functions. Worship enables individuals to reach moral maturity on a basis that strengthens values such as submission to Allah, brotherhood and solidarity, and supports compliance with social norms. Hajj, one of the fundamental worships of Islam, has a social dimension in addition to its feature of providing individual change. Hajj is a universal event that brings together believers for the same purpose and contributes to the formation of a collective consciousness through communication and interaction. In many belief systems, sacred places and temples are seen to have a special meaning for believers. In this respect, Hajj exhibits a universal quality and goes beyond being a mere religious ritual and becomes a phenomenon with individual and social reflections.The main purpose of this study is to examine the effects of Hajj on individuals' personalities, emotions, thoughts, habits and behaviors and to evaluate them from a sociological perspective.