Sosyal devlet ve vergi adaleti açısından Türkiye'nin 2000 sonrası vergi yapısının seçilmiş AB ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak analizi
A comparative analysis of Türkiye's post-2000 tax structure with selected EU countries in terms of social state and tax
  1. Tez No: 920045
  2. Yazar: İBRAHİM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın konusu, sosyal devlet ve vergi adaleti açısından Türkiye ile Avrupa Birliği üye ülkelerinden olan Almanya ve Fransa'nın vergi sistemlerinin 2000-2023 dönemi için incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışma ile Türkiye, Almanya ve Fransa'nın vergi yapılarının ve vergi oranlarının gelir dağılımı ile toplumsal refah üzerindeki etkilerinin ve bu sistemlerin sosyal devlet anlayışı ile ne ölçüde uyumlu olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada örneklem olarak Almanya ve Fransa'nın seçilmesinin nedeni; Avrupa Birliği ülkeleri arasında bu ülkelerin sosyal devlet anlayışına göre politikalarını yürütmesi ile maliye politikalarında vergi adaletinin sağlanmasına önemli yer vermesidir. Çalışma ile Türkiye'de toplam vergi gelirlerinin içerisinde dolaylı vergilerin payının dolaysız vergilerden daha fazla olduğu görülürken, Almanya ve Fransa'da toplam vergi gelirlerinin içerisinde dolaylı vergilerin payının dolaysız vergilerden daha düşük oranlara sahip olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, Türkiye'nin vergi gelirleri içerisinde dolaylı vergilerin ağırlığının görece fazla olması Türkiye'de vergi yükünün adaletli dağılımını engellediği, Almanya ve Fransa'da ise vergi yükünün adaletli dağılım gösterdiği anlaşılmıştır. Ayrıca gelir dağılımında adaletin sağlanıp sağlanmadığını gösteren en önemli gösterge olan Gini katsayısı ile P80-P20 oranlarına bakıldığında da Türkiye'de gelir dağılımı eşitsizliğinin Almanya ve Fransa'ya göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Devlet, Vergi Yapısı, Vergi Adaleti, Gelir Dağılımı
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine and compare the tax systems of Türkiye and the European Union member states of Germany and France in terms of social state and tax justice for the period 2000-2023. The aim of the study is to investigate the effects of the tax structures and tax rates of Türkiye, Germany and France on income distribution and social welfare and to what extent these systems are compatible with the social state concept. The reason for choosing Germany and France as samples in the study is; Among the European Union countries, these countries implement their policies according to the concept of a social state and give importance to ensuring tax justice in their fiscal policies. The study shows that the share of indirect taxes in total tax revenues in Türkiye is higher than direct taxes, while in Germany and France, the share of indirect taxes in total tax revenues is lower than direct taxes. Therefore, it has been understood that the relatively high weight of indirect taxes in Türkiye's tax revenues prevents the fair distribution of the tax burden in Türkiye, while in Germany and France, the tax burden is distributed fairly. In addition, when the Gini coefficient and P80-P20 ratios, which are the most important indicators showing whether justice is achieved in income distribution, are examined, it has been determined that income distribution inequality is higher in Türkiye compared to Germany and France. KEYWORDS: Social State, Tax Structure, Tax Justice, Income Distribution