Şehirsel fonksiyonları açısından Kurtalan
Kurtalan with regards to its urban functions
- Tez No: 920052
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnceleme alanını oluşturan Kurtalan şehri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle Bölümü'nde yer almaktadır. Siirt iline bağlı bir ilçe merkezi olan Kurtalan, Garzan Ovası'nın doğu ucunda kurulmuştur. Çalışma sahasında kış ve ilkbahar mevsimleri orta düzeyde yağışlı, yaz mevsimi ise oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Bu özellikleriyle alan, karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasında geçiş özellikleri göstermektedir. Kurtalan şehri, Güney Kurtalan Ekspresi'nin son durağında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, D370 karayolu üzerinde bulunması, şehrin stratejik konumunu güçlendirmektedir. Kurtalan şehrinin günümüzdeki yerleşim tarihi, Cumhuriyet'in ilk yıllarına dayanmaktadır. Demiryolunun, Kurtalan'ın ilçe merkezi olarak belirlenen Mısıriç köyüne ulaşmasıyla 1944 yılında İçişleri Bakanlığı kararıyla ilçe merkezi bu köye taşınmıştır. 1944 yılından sonra hızla nüfus artışı yaşayan ilçe merkezi, 2023 yılı itibariyle 38.165 kişilik bir nüfusa ulaşmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Kurtalan şehrinin şehirsel fonksiyonlarını analiz etmektir. Çalışma sahasının fiziki, beşerive ekonomik özellikleri özetlenmiş, şehirsel fonksiyonlarla ilişkili kamu kurumları ve kuruluşlardan elde edilen belgeler ve veriler incelenmiştir. Elde edilen tüm veriler grafik ve tablolarla sunulmuş, konu fotoğraflarla da desteklenmiştir. Veriler doğrultusunda ilçenin bağlı olduğu Siirt şehri ve çevresindeki ilçelerle mukayeseler yapılmıştır. Kurtalan'ın yakın çevresindeki şehir yerleşimlerine kıyasla avantajlı olduğu alanlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca, şehirdeki mahallelerin nüfusları, yüzölçümleri, konut sayıları ve nüfus yoğunlukları da analiz edilmiştir. Bu mahallelerin nüfus yoğunlukları karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelenmiştir. Araştırma kapsamında, beşerî fonksiyonlar arasında idari, ikamet, eğitim ve sağlık hizmetleri ele alınırken; ekonomik fonksiyonlar olarak tarım, sanayi, ticaret ve ulaşım gibi unsurlar incelenmiştir. Şehrin fonksiyonları incelenirken, çalışma kapsamında ilgili tüm fonksiyonların şehirdeki dağılımı belirlenmiş ve haritaya aktarılmıştır. Şehrin temel ekonomik fonksiyonlarından biri olan sanayi sektörünün tarıma dayalı olduğu belirlenmiş ve sonuç bölümünde, bu sanayi kollarının modernize edilerek daha da geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu fonksiyonların analizi sonucunda, Kurtalan şehrinin gelişmişlik düzeyinin ülke ortalamasının altında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, şehirde ağırlıklı olarak tarım sektörüne dayalı iş yerlerinin bulunması ve tarımsal ham maddeye yönelik sanayi ve ticari işletmelerin varlığı, Kurtalan'ın tarımsal fonksiyonları baskın bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Kurtalan city, which constitutes the study area, is located in the Tigris Region of the Southeastern Anatolia Region. Kurtalan, a district centre of Siirt Province, is located at the eastern end of Garzan Plain. In the study area, winter and spring seasons are moderately rainy and summer is quite hot and dry. With these characteristics, the area shows transitional characteristics between continental climate and Mediterranean climate. Kurtalan city is located at the last stop of the South Kurtalan Express. In addition, its location on the D370 motorway strengthens the city's strategic position. The current settlement history of Kurtalan city dates back to the first years of the Republic. When the railway reached Mısıriç village, which was determined as the district centre of Kurtalan, the district centre was moved to this village in 1944 with the decision of the Ministry of Interior. After 1944, the district centre experienced a rapid population growth and reached a population of 38,165 as of 2023. The main purpose of this study is to analyse the urban functions of the city of Kurtalan. The physical, human and economic characteristics of the study area are summarised, and the documents and data obtained from public institutions and organisations related to urban functions are examined. All the data obtained were presented in graphs and tables, and the subject was supported with photographs. In line with the data, comparisons were made with the city of Siirt and the surrounding districts. The areas where Kurtalan has advantages compared to the urban settlements in its neighbourhood have been emphasised. In addition, the populations, surface areas, number of houses and population densities of the neighbourhoods in the city were also analysed. Population densities of these neighbourhoods have been examined with a comparative approach. Within the scope of the study, administrative, residence, education and health services were analysed as human functions, while elements such as agriculture, industry, trade and transportation were examined as economic functions. While analysing the functions of the city, the distribution of all relevant functions in the city was determined and transferred to the map. It has been determined that the industrial sector, which is one of the main economic functions of the city, is based on agriculture and in the conclusion section, it is emphasised that these industrial branches should be modernised and developed further. As a result of the analysis of these functions, it has been determined that the development level of Kurtalan is below the country average. In addition, the presence of predominantly agriculture-based workplaces in the city and the presence of industrial and commercial enterprises for agricultural raw materials show that Kurtalan is a settlement with dominant agricultural functions.