Sanal mağaza atmosferinin ve kişiselleştirmenin tüketici ataletine etkisinde negatif e-WOM'un aracılık rolü
The mediating role of negative e-WOM in the effect of the virtual store atmosphere and personalization on consumer inertia
  1. Tez No: 920056
  2. Yazar: EBRU TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM BAYUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde web ortamını temsil eden sanal mağazalar popüler hale gelmiş ve bireyler hakkındaki bilgilere dayalı olarak özel içerik sunan kişiselleştirme uygulamaları artmaya başlamıştır. Son zamanlarda oldukça ilgi çeken bir kavram olarak tüketicinin daha önce satın aldığı ürün ya da hizmeti başka faktörler bunu bozmadığı sürece satın almaya devam etme eğilimi anlamına gelen tüketici ataleti önem kazanmıştır. Öte yandan, olumsuz deneyimlerin olumlu deneyimlere kıyasla daha hızlı yayıldığı ve tüketicinin algılarını negatif yönde etkileyebileceği ifade edilmiştir. Sanal mağaza atmosferinin ve kişiselleştirmenin tüketici ataletine etkisinde negatif e-WOM'un aracılık rolünün olup olmadığını inceleyen bu çalışma kapsamında Türkiye'nin 7 bölgesinden 877 anket verisi toplanmış ve toplanan veriler yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Sonuçta, sanal mağaza atmosferi ve kişiselleştirmenin tüketici ataleti üzerinde etkisinin olduğu, negatif e-WOM'un ise herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, sanal mağaza atmosferinin negatif e-WOM üzerinde bir etkiye sahip olduğu, kişiselleştirmenin ise negatif e-WOM üzerinde etki bırakmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sanal mağaza atmosferi ve kişiselleştirmenin tüketici ataletine etkisinde ise negatif e- WOM'un aracılık rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan demografik özellikler ve katılımcıların alışveriş alışkanlıkları ile ilgili çalışma kapsamında ele alınan değişkenler arasında bazı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bu sonuçların tüketici davranışlarının anlaşılmasını derinleştirerek pazarlama stratejilerinin etkinliğini artıracağı ve pazara ilişkin önemli bir bakış açısı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, virtual stores representing the web environment have become popular and personalization applications that offer special content based on information about individuals have started to increase. Consumer inertia, which refers to the consumer's tendency to continue to purchase a product or service that they have already purchased unless other factors interfere with it, has recently attracted considerable attention. On the other hand, it has been stated that negative experiences spread faster than positive experiences and can negatively affect consumer perceptions. Within the scope of this study, which examines whether negative e-WOM has a mediating role in the effect of virtual store atmosphere and personalization on consumer inertia, 877 survey data were collected from 7 regions of Turkey and the collected data were analyzed by structural equation modeling. The results show that virtual store atmosphere and personalization have an effect on consumer inertia, while negative e- WOM has no effect. Besides, it is concluded that virtual store atmosphere has an effect on negative e- WOM, while personalization has no effect on negative e-WOM. It was found that there was no mediating role of negative e-WOM in the effect of virtual store atmosphere and personalization on consumer inertia. In addition, it was concluded that there were some differences between the variables considered within the scope of the study regarding demographic characteristics and shopping habits of the participants. It is thought that all these results will increase the effectiveness of marketing strategies by deepening the understanding of consumer behavior and will provide an important perspective on the market.