Miyopik gözlerde optik sinir başının heidelberg retinal tomografi cihazı ile değerlendirilmesi
Retinal evaluation of optic disc in myopic eyes by heidelberg retinal tomography
  1. Tez No: 138474
  2. Yazar: ZİYA ALP KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET Bu çakşmamızdaki amacımız -6 dereceden yüksek miyoplarda ve aksiyel uzunlukları ortalama değerlerden fazla olan hastalardaki değişkenleri HRTII ile tesbit etmek ve HRTII'de halen kullanılmakta olan Moorfields standartlan ile karşılaştırmaktır. Bu çalışma rutin muayeneye gelenler arasından seçilen 130 olgunun 259 gözünde yapıldı. Olgular miyopi dereceleri göz önüne alınarak üç alt gruba ayrıldı. Bunların dışında Aksiyel uzunluğu ortalama 26 mm nin üzerinde ve altında olan iki grup oluşturuldu. Bizim araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde birçok değişkenin kırma kusuruyla orantılı olarak değiştiği görülmektedir. Bu değişkenlerden en dikkat çekici olanı -6 D'den yüksek olan miyoplarda nöroretinal rim alanının, -6 D'den küçük olan miyoplarla karşılaştırıldığın da anlamlı bir şekilde artmış olması buna karşılık optik çukur alanının bu iki grup arasında anlamlı bir değişikliğe uğramamasıdır. Bu sonuç yüksek derecede miyopisi ( -6 D'den fazla) olan veya 26mm'nin üzerinde AU'u olan gözlerde bu43 değişkenlere ait parametrelerin yeniden oluşturulması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalarda yüksek dereceli miyoplarda hacimle ilgili parametrelerin kullanılmasının HRT n'nin glokom tanısındaki özgünlük ve duyarlılığım artırdığı gösterilmiştir. Yüksek derecede miyopisi olan glokomlu hastalarda HRT n'nin tam değeri ve duyarlılığının artırılması için normal standartların çıkarılması ve hasta gruplarının özelliklerinin hem alan hem de üç boyut içeren parametreler kullanılarak değerlendirilmesi uygun görülmektedir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY The purpose of our study is to obtain the parameters determined by HRT II in patients with myopia higher than -6 D and longer axial length and to compare them with Moorfields normal standart parameters. This study included 259 eyes of 130 patients who visit our clinic as a routine examination. The patients were divided into three groups according to the degree of myopia and these patients were divided into two groups according to axial length below and higher 26mm. İn our study, we obseved that lots of parameters vary with refractive errors. The most interesting paint is that neuroretinal rim area is increasing in patients with myopia higher than -6D when compared with patients lower -6D, although there was significantly difference between these patients. This result indicate to recreate new parameters in patients with higher miyopia and axial length longer than 26mm.45 In various studies specifity and sensitivity of HRT n in diagnosis of glaucoma were showed to be increased by using related parameters with volume in patients with high myopia. We conculade that new standart parameters should be used in patients with high myopia to increase the sensitivity of HRT EL Therefore, it will be useful to evaluate the characteristics of the patients by using three dimensional parameters.