Savaş gazeteciliği bağlamında İsrail-Filistin Savaşının ulusal basında temsili
Representation of the Israel-Palestine War in the national press in the context of war journalism
- Tez No: 920083
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Filistin-İsrail savaşı, tarihsel, siyasi ve insani açıdan uzun yıllardır Orta Doğu'da ve uluslararası gündemde çözülememiş tarihi, politik ve insani bir sorun olmuştur. Orta Doğu'da yıllardır devam eden Filistin ve İsrail arasındaki toprak ihtilafları, uluslararası müdahaleler ve insani trajediler hem uluslararası hem de ulusal medyada önemli yer tutmuştur. 7 Ekim 2023'te Hamas'ın saldırısıyla başlayan ve İsrail'in tepkisiyle daha şiddetli bir aşamaya giren Filistin-İsrail savaşı, bölgedeki tarihi ve politik gerginlikleri daha da tırmandırmıştır. Savaşın başlangıcından bu yana İsrail, Filistin halkına yoğun bir bombardıman başlatmış, insani yardıma ve acil ihtiyaçlara erişimi kısıtlamıştır. Uluslararası siyasette batılı ülkelerin İsrail'i desteklemek için attıkları siyasi adımlar ve bu konudaki tutumları, batılı ülkelerin medyasının da buna göre şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Aynı durum batı medyası dışındaki diğer medya kuruluşları için de geçerli olmuştur. Dolayısıyla Filistin-İsrail savaşında kendi varlıklarını sürdürdükleri ülkelerin tutumları, sahadaki tutumlarını belirlemiştir. İsrail'i destekleyen ülkelerin medyaları da İsrail'in tarafını tutarken, Filistin'i destekleyen ülkelerin medyaları Filistin'in tarafını tutmayı tercih etmiştir. Türkiye hem tarihi hem de jeopolitik konumu nedeniyle bu bölgesel çatışmada önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin Filistin sorununa olan tarihi bağlılığı ve İsrail ile diplomatik ilişkileri sadece bölgedeki dengeleri değil, ulusal basının haber değerlerini ve yaklaşımını da etkilemiştir. Türk basınının bu konuya yaklaşımı, savaşın başladığı günden bu yana merak konusu olmuştur. Özellikle Türkiye ile Filistin arasında ortak bir din birliği olduğu gerçeğinin ulusal medyaya nasıl ve ne ölçüde yansıdığı konusu merakın oluşmasında belirleyici olmuştur. Bu çerçeveden çalışmanın amacı, Filistin-İsrail savaşının Türk ulusal basınındaki gazete haberlerinde nasıl ve ne kadar yer aldığını irdelemektir. Konunun Türk ulusal basınında önemli derecede yer almış olması hem seçilen gazeteler açısından hem de zaman açısından bir sınırlamaya gidilmesini gerekli kılmıştır. Çalışmada ulusal basının Filistin-İsrail savaşına yaklaşımı, yer alış sıklığı ve yansımaları ile ilgili Yeni Akit, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sözcü ve Yeni Çağ gazetelerinin ilk sayfaları incelenmiştir. Kullanılan söylem analizi yöntemi, ideoloji temelli olması nedeniyle analiz için farklı ideolojilere sahip gazetelerin tercih edilmesinde etkili olmuştur. Buna göre; sağ basını temsilen Yeni Akit ve Yeni Çağ gazeteleri, sol basını temsilen Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri seçilirken Hürriyet ve Milliyet gazeteleri ise merkezde yer alan yayın çizgileri nedeniyle tercih edilmiştir. Çalışmada 08-27 Ekim 2023 tarihleri arasındaki gazetelerin birinci sayfaları söylem analizi ile nicel içerik analiz yöntemleriyle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Palestinian-Israeli war has been an unresolved historical, political and humanitarian issue in the Middle East and on the international agenda for many years. The territorial disputes between Palestine and Israel, international interventions and humanitarian tragedies that have been ongoing for years in the Middle East have taken significant coverage in both international and national media. The Palestinian-Israeli war, which began with a Hamas attack on October 7, 2023 and entered a more violent phase with Israel's response, has further escalated historical and political tensions in the region. Since the beginning of the war, Israel has launched an intensive bombardment on the Palestinian people and restricted access to humanitarian aid and urgent needs. In international politics, the political steps taken by Western countries to support Israel and their attitudes on this issue have played an important role in shaping the media of Western countries accordingly. The same situation has been valid for other media organizations outside of the Western media. Therefore, the attitudes of the countries in which they maintain their own presence in the Palestine-Israel war have determined their attitudes on the ground. While the media of the countries supporting Israel have taken Israel's side, the media of the countries supporting Palestine have preferred to take Palestine's side. Turkey plays an important role in this regional conflict due to both its history and geopolitical position. Turkey's historical commitment to the Palestinian issue and its diplomatic relations with Israel have affected not only the balances in the region but also the news values and approach of the national press. The approach of the Turkish press to this issue has been a matter of curiosity since the beginning of the war. In particular, the question of how and to what extent the fact that there is a common religious unity between Turkey and Palestine is reflected in the national media has been decisive in the formation of curiosity. In this context, the aim of the study is to examine how and to what extent the Palestinian-Israeli war is covered in newspaper news in the Turkish national press. The significant coverage of the subject in the Turkish national press necessitated a limitation in terms of both the selected newspapers and time. In the study, the front pages of the Yeni Akit, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Sözcü and Yeni Çağ newspapers will be examined in terms of the national press's approach to the Palestinian-Israeli war, the frequency of reporting, and its reflections. Since the method used, discourse analysis, is ideology-based, it has been effective in selecting newspapers with different ideologies for the analysis. Accordingly; Yeni Akit and Yeni Çağ newspapers were preferred to represent the right-wing press, Cumhuriyet and Sözcü newspapers to represent the left-wing press, and Hürriyet and Milliyet newspapers due to their centralist publishing line. In the study, the front pages of the newspapers between October 08-27, 2023 will be examined using discourse analysis and quantitative content analysis methods.