Türkiye ve Brezilya'da 2001 – 2018 yılları arasında uygulanan dış ticaret politikası savunma araçlarının etkinliğinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness of Turkey's and Brazil's foreign trade policy defense instruments implemented between 2001 and 2018
  1. Tez No: 920093
  2. Yazar: SELÇUK YURTALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLFER VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) önderliğinde, küreselleşme ve ticaretin kolaylaştırılması amacının ön planda tutulduğu dış ticaret politikaları kapsamında ticareti engelleyici, zorlaştırıcı ve fark yaratıcı tarife, kota vB. ticaret politikası engellerinin yok edildiği ve azaltıldığı bir uluslararası ticaret düzeni hedeflenmektedir. Ancak küresel şirketlere karşı dezavantajlı olan yerel şirketlerin de ayakta kalabilmeleri rekabetin sürdürülebilirliği ve refahın tabana yayılması açısından önem arz etmektedir. Dünya Ticaret Örgütü bu kapsamda anlaşmalarla ülkelerin kendilerini haksız rekabet fiillerinden koruyabilmeleri amacıyla dış ticaret politikası savunma araçlarını (anti-damping, sübvansiyonlara karşı telafi edici vergi, korunma ve gözetim önlemleri) kullanabilmelerini belirli ilke ve prensipler kapsamında serbest bırakmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak ise dış ticaret politikası savunma araçlarının etkinliklerinin ölçülebilir olması gündeme gelmektedir. Bu çalışmada Dünya Ticaret Örgütü anlaşmaları kapsamında 2001- 2018 yılları arasında Türkiye ve Brezilya tarafından uygulanan dış ticaret politikası savunma araçlarının sonucunda ortaya çıkan istatistiksel veriler karşılaştırmalı analize tabi tutularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the leadership of the World Trade Organization, within the scope of foreign trade policies where globalization and trade facilitation are prioritized, it is aimed an international trade order by eliminating and reducing the trade policy barriers as tariffs, quotas, etc. that prevent trade and make it harder. However, the survival of local companies, which are disadvantaged against global companies, is important for sustainability of competition and spreading prosperity to the base. In this context, World Trade Organization has allowed certain countries to use foreign trade policy defense instruments (anti-dumping, compensatory tax, protection and surveillance measures against subsidies) within the scope of certain rules and principles in order to protect countries from unfair competition. As a result of this situation, the measurable of the effectiveness of foreign trade policy defense instruments comes to agendA. In this study under the World Trade Organization agreements, the statistical data of foreign trade policy defense instruments applied by Turkey and Brazil between the years 2001- 2018 were evaluated by comparative analysis.