Yoksullukla mücadelede asgari ücret uygulaması: Orta gelir düzeyindeki ülkeler
Minimum wage implemetation in combating with poverty: Middle income countries
  1. Tez No: 762082
  2. Yazar: EDA KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yoksullukla mücadelede kullanılan asgari ücret aynı zamanda makroekonomik etkileri de olan bir sosyal politika aracıdır. Bu çalışmanın amacı yoksulluğu yaratan makroekonomik koşullarda asgari ücret politikasının yoksulluğa etkisini belirlemektir. Çalışmada asgari ücret, işsizlik oranı ve enflasyon oranı ile birlikte yoksulluğu etkileyen bir değişken olarak incelenmiştir. Çalışmanın verileri 2001-2018 yıllarını kapsamaktadır. Bu dönem içinde verisine ulaşılmış olan altı orta gelir düzeyine sahip ülke esas alınmıştır. Bu ülkeler, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Rusya, Meksika ve Türkiye'dir. Yöntem olarak Panel Veri Analizi kullanılmıştır. Çalışmanın analiz bulguları asgari ücretin göreli yoksulluk göstergesi olarak seçilmiş olan, gelir dağılımının en düşük gelirli yüzde 40'ının ve en düşük gelirli yüzde 20'sinin gelir payı üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Analiz bulguları asgari ücret ile mutlak yoksulluk arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki göstermektedir. İşsizlik oranı ise en düşük gelirli yüzde 20'lik grubun gelir payı ile negatif, mutlak yoksul sayısı ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları asgari ücret politikasının göreli ve mutlak yoksulluk üzerinde olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte işsizliği hedef alan ekonomi politikalarının yoksulluk üzerinde olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, asgari ücret politikasının istihdama yansıyan sonuçlarını da dikkate alacak şekilde yönetilmesi gerekliliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The minimum wage used in the combating with poverty is also a social policy tool with macroeconomic effects. The aim of this study is to determine the effect of minimum wage policy on poverty in macroeconomic conditions that create poverty. In the study, the minimum wage was examined as a variable affecting poverty, along with the unemployment rate and inflation rate. The data of the study covers the years 2001-2018. Six middle-income countries, whose data were available during this period, were taken as the basis. These countries are Brazil, Colombia, Costa Rica, Russia, Mexico and Turkey. Panel Data Analysis was used as a method. The findings of the study showed that the minimum wage had a negative and significant effect on the income share of the lowest income 40 percent and the lowest income 20 percent of income distribution. The findings show a positive and significant relationship between minimum wage and absolute poverty indicators. Unemployment rate, on the other hand, revealed a negative correlation with the income share of the lowest income group and a positive correlation with the absolute number of poor. The findings of the study showed that the minimum wage policy had a negative effect on relative and absolute poverty. However, it has been determined that economic policies combating unemployment have a positive effect on poverty. As a result, it has been seen that the minimum wage policy should be managed in a way that takes into account the results reflected in employment.