Nüfus defterlerine göre Aladağ kazası (1833-1840)
Aladağ district according to population registers (1833-1840)
  1. Tez No: 920094
  2. Yazar: EMİNE DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 535
Özet
Bu çalışmada Konya sancağına bağlı Aladağ kazasının nüfusu, idari yapısı, sosyal ve ekonomik durumu değerlendirilmiştir. Aladağ bir bölge ismi olup günümüzde üzümleri ile meşhurdur. İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ni içine alan Karaman ili, Konya ilinin Güneysınır, Hadim ve Taşkent ilçeleri ile Mersin ilinin Mut ilçesinin bir bölümünün bulunduğu yöreyi içine alan bölgedir. Çalışmanın temel kaynağını 1833 ve 1840 yıllarına ait nüfus defterleri verileri oluşturmaktadır. Bu verilere göre Aladağ kazasında yaşayan erkek ve Müslüman nüfusun eşkalleri, baba adları, meslekleri, engel durumları ve askerlik durumlarına ilişkin bilgilere ulaşılmaktadır. XIX. yüzyılın ikinci çeyreğinde Konya Sancağına bağlı Aladağ kazasının toplam nüfusu tahmini olarak 6584 kişi olarak tespit edilmiştir. Aladağ kazasında 1833 yılında 35 köyü, 1840 yılında ise 36 köyü bulunmaktadır. İncelenen dönemlerde kaza genelinde büyük iç ve dış göçler yaşanmamıştır. Asker olarak kayda geçen kişilerin nereye gittikleriyle ilgili bilgiler bulunmamaktadır. Nüfus defterlerinde eşkal ile bilgiler de yer almaktadır. Buna göre kaza genelinin büyük çoğunluğunun orta boylu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the population, administrative structure, social and economic status of the Aladağ district of the Konya sanjak were evaluated. Aladağ is a regional name and is famous for its grapes today. It is there gion that includes the province of Karaman, which includes Central Anatolia and the Mediterranean Region, the Güneysınır, Hadim and Taşkent districts of Konya province and a part of the Mut district of Mersin province. The main source of the study is the population books data for the years 1833 and 1840. Accordingto these data, information about thes pouses, fathers' names, professions, disability status and military service status of the male and Muslim population living in the Aladağ district can be obtained. In the second quarter of the nineteenth century, the total population of the Aladağ district of the Konya Sanjak was estimated to be 6584 people. There were 35 villages in 1833 and 36 villages in 1840 in Aladağ district. During the periods under review, there were no major internal and external migrations throughout the district. There is no information about where the people who were registered as soldiers went. There is also information in the population books. Accordingly, it is seen that the majority of the accident is of medium height.