Özel sağlık kuruluşlarında medikal muhasebenin yeri ve önemine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative study on the position and importance of medical accounting in private health institutions
  1. Tez No: 920092
  2. Yazar: EREN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Özel sağlık kuruluşlarının hizmet sunumu sonucunda oluşan maliyet ve giderlerini Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kurallara uygun bir şekilde faturalandırması ve bu işlemlerin düzenlenmesi, takibi, tahsili ve koordinesi faaliyetlerinin tamamına medikal muhasebe denilmektedir. Bu araştırmada medikal muhasebe kavramı ve medikal muhasebenin sağlık yönetimindeki yeri açıklanmıştır. Araştırma kapsamında Balıkesir, İstanbul ve Sakarya illerinde bulunan sekiz özel hastanenin medikal muhasebe yetkilileri ile mülakat tekniğiyle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda medikal muhasebenin katılımcılar tarafından“SGK'ya raporlamak üzere kuralları ve işleyişi oluşturan birim ve hastanenin kalbi”olarak tanımlandığı görülmüştür. Medikal muhasebe işlemlerinin hastanın hastaneye ilk adım atışından başlayarak çıkışına kadar etkin olduğu ve bu süreçlerde medikal muhasebecilerin hastanenin tüm birimleriyle etkileşim halinde olması gerektiği ayrıca diğer birimlere eğitim verme sorumluluklarının bulunduğu belirtilmiştir. Medikal muhasebe işlemleri sağlık alanına hakimiyet gerektirdiğinden işe alım sürecinde sağlık yönetimi bölümü mezunu bireylerin önceliğe sahip olması gerektiği ancak yine de medikal muhasebe hakkındaki bilgilerinin yetersiz olması sebebiyle medikal muhasebenin genellikle sahada öğrenildiği tespit edilmiştir. Medikal muhasebeye gereken önemin verilmemesi durumunda kurum büyük gelir kayıplarının yanı sıra SGK tarafından uygulanacak cezai yaptırımlara da maruz kalacaktır. Sağlık kurumunun verdiği sağlık hizmetini bağımsız olarak fiyatlandırma yetkisinin bulunmadığı ve SGK tarafından fatura incelemelerinde karşılaşılabilecek sorunların büyük cezai yaptırımları göz önüne alındığındaki parametreler, medikal muhasebenin artan önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Invoicing the costs and expenses incurred by private health institutions as a result of service delivery to the Social Security Institution (SSI) in accordance with the rules and all of the activities of organising, following, collecting and coordinating these transactions are called medical accounting. In this research, the concept of medical accounting and the place of medical accounting in health management are explained. Within the scope of the research, the data obtained from the interviews conducted with the medical accounting officials of eight private hospitals in Balıkesir, Istanbul and Sakarya provinces were analyzed with the MAXQDA software. As a result of the research, it was seen that medical accounting was defined by the participants as“the unit that creates the rules and functioning to report to SSI and the heart of the hospital”. It has been stated that medical accounting processes are effective from the first step of the patient to the hospital until the patient leaves the hospital and that medical accountants should be in interaction with all units of the hospital in these processes and that they have responsibilities to provide training to other units. Since medical accounting transactions require mastery of the health field, it has been determined that individuals graduated from the department of health management should have priority in the recruitment process, but medical accounting is generally learnt in the field due to insufficient knowledge of medical accounting. If medical accounting is not given the necessary importance, the institution will be exposed to penal sanctions to be imposed by the SSI as well as income losses. The parameters emphasise the increasing importance of medical accounting, given that the health institution does not have the authority to independently price the health service it provides and the penal sanctions for problems that may be encountered in invoice reviews by the SSI.