Geleneksel para devlet ilişkisinden meta paraya değişim ve dönüşüm: Bıtcoın
Change and transformation from traditional money-state relationship to meta money: Bitcoin
  1. Tez No: 920104
  2. Yazar: MEHMET EMİN DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT ANIL GÜZELİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, geleneksel para ve devlet ilişkisi ile Bitcoin arasındaki değişim ve dönüşümü incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, gelişen teknoloji ve ekonomik sistemlerin etkisi altında, para kavramının nasıl değiştiğini ve bu değişimin devlet-monopolize edilmiş paradan meta para olan Bitcoin'e nasıl dönüştüğünü ele almaktadır. Geleneksel para sisteminde devletin para basma ve dağıtma yetkisine sahip olduğu bilinmektedir. Tez, bu geleneksel paradan farklı olarak Bitcoin gibi kripto paraların ortaya çıkmasını inceler. Bitcoin'in meta para statüsüne nasıl dönüştüğü, yani geleneksel paradan ayrılan ve devlet kontrolünde olmayan bir şekilde ekonomik değer kazanan bir varlık haline nasıl geldiği araştırılır. Bu dönüşüm sürecinin detaylarına odaklanarak, geleneksel para-devlet ilişkisinin evrimini ve bu değişimin kripto paraların ortaya çıkışını nasıl etkilediğini irdelemeyi amaçlar. Tezin ana amacı, geleneksel para sistemi ile meta para olan Bitcoin arasındaki ilişkiyi anlamak ve bu shiftin ekonomik, sosyal ve politik sonuçlarını değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda tezde nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle literatür taraması yapılarak geleneksel paranın tarihçesi, devlet-para ilişkisi ve Bitcoin'in ortaya çıkış süreci incelenmiştir. Ayrıca, tez kapsamında veri analizi yapılmıştır. Bu analizde Bitcoin'in piyasa değeri, kullanım alanları ve tarihsel fiyat hareketleri gibi veriler incelenerek Bitcoin'in ekonomik etkileri üzerine bir öngörü oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, bu tez gelişen teknolojiyle birlikte paradan beklentilerin nasıl değiştiğini göstermekte; aynı zamanda devletin paranın kontrolünün azaldığı bir dönemde yeni finansal düzenlemelerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda gelecekte paradan beklentilerin nasıl şekilleneceği konusunda önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the change and transformation between the traditional money and state relationship and Bitcoin. The thesis examines how the concept of money has changed under the influence of developing technology and economic systems and how this change has transformed from state-monopolised money to Bitcoin, which is a commodity money. It is known that the state has the authority to print and distribute money in the traditional money system. The thesis examines the emergence of cryptocurrencies such as Bitcoin, unlike this traditional money. It investigates how Bitcoin has transformed into a commodity money status, that is, how it has become an asset that is separated from traditional money and gains economic value in a way that is not under state control. By focusing on the details of this transformation process, it aims to examine the evolution of the traditional money-state relationship and how this change affects the emergence of cryptocurrencies. The main purpose of the thesis is to understand the relationship between the traditional money system and Bitcoin, which is a commodity money, and to evaluate the economic, social and political consequences of this shift. For this purpose, a qualitative research method has been used in the thesis. With this method, the history of traditional money, the state-money relationship and the emergence of Bitcoin were examined by conducting a literature review. In addition, data analysis was conducted within the scope of the thesis. In this analysis, data such as Bitcoin's market value, areas of use and historical price movements were examined and an attempt was made to create a prediction on the economic effects of Bitcoin. As a result, this thesis shows how expectations from money have changed with developing technology; it also emphasizes the necessity of new financial regulations in a period when the state's control of money has decreased. In this context, it offers important clues about how expectations from money will be shaped in the future.