Eklemeli imalat yöntemiyle üretilen 17-4 PH malzemesinde ısıl işlemin malzeme özelliklerine ve şekillendirmeye etkileri
The effects of heat treatment on material properties and forming in 17-4 material produced by additive manufacturing method
  1. Tez No: 920115
  2. Yazar: UĞUR SITKI TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, eklemeli imalat yöntemiyle üretilen 17-4 PH paslanmaz çeliğine uygulanan ısıl işlemin ve eklemeli imalat üretim proses parametrelerinin mekanik özelliklere ve V bükme ile deformasyon dayanımına olan etkileri deneysel incelenmiştir. Deney numuneleri üç farklı yapı oryantasyonunda (XY, YZ ve XZ eksenleri) SLM yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Deneysel çalışmalar her yapı oryantasyonu için bir ısıl işlemsiz (As-built) ve bir de kondisyon A (con A) ısıl işlem uygulanmış numunelerde gerçekleştirilmiştir. As-built ve ısıl işlemli numunelerin mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla çekme testleri ve sertlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalardan, XY düzleminde üretilen as-built numuneler 850 MPa akma ve 950 MPa çekme dayanımına sahipken, YZ düzleminde üretilen numuneler 1030 MPa çekme dayanımı ve XZ düzleminde üretilen numunelerde 958 MPa çekme, 1000 MPa akma dayanımı ölçülmüştür. Kondisyon A ısıl işlem uygulanmış deney numunelerinde ise XY düzleminde en düşük 1290 MPa akma, YZ düzleminde 1340 MPa akma dayanımı ve XZ düzleminde 1390 MPa akma dayanımı kaydedilmiştir. V bükme ile deformasyon testlerinde ise as-built numunelerde en küçük geri esneme değeri XY düzlemde 30° açısında, en büyük geri esneme değeri de YZ düzleminde 15° açısında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of heat treatment and additive manufacturing process parameters on the mechanical properties and deformation resistance (via V-bending) of 17-4 PH stainless steel produced by additive manufacturing were experimentally investigated. Test specimens were produced using the Selective Laser Melting (SLM) method in three different build orientations (XY, YZ, and XZ axes). Experimental studies were conducted on specimens in their as-built condition and those subjected to condition A (con A) heat treatment for each build orientation. To determine the mechanical properties of both as-built and heat-treated specimens, tensile tests and hardness measurements were carried out. From the experimental studies, the as-built specimens produced in the XY plane exhibited a yield strength of 850 MPa and a tensile strength of 950 MPa, while the specimens produced in the YZ plane showed a tensile strength of 1030 MPa, and those produced in the XZ plane had a tensile strength of 958 MPa and a yield strength of 1000 MPa. For the condition A heat-treated specimens, the lowest recorded yield strength was 1290 MPa in the XY plane, 1340 MPa in the YZ plane, and 1390 MPa in the XZ plane. In the deformation tests using V-bending, the smallest springback value in the as-built specimens was observed at a 30° angle in the XY plane, while the largest springback value was found at a 15° angle in the YZ plane.