Kurumsal perakende mağazacılığında çağdaş yönelim önerileri
Suggestions for contemporary orientation in corporate retail merchandising
- Tez No: 920134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURT ORKUN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kurumsal mobilya firmaları, değişen ve gelişen piyasa ve tüketici alım tercihlerine göre kendilerini yenileme ve güncelleme ihtiyacı hissetmektedir. Kurumsal firmalar, profesyonel kişi/kurumlardan kurumsal kimlik kavramı, kurumsallığı yansıtma şekli, mevcut ürün gamı ve ürünlerini sergileme şekilleri ile ilgili destek almaktadır. Aktif dönemde mobilya mağazacılık sektöründe içmimari unsurlar ön plana çıkmaktadır. İç ve dış mekân tasarım unsurları çağdaş yönelimler ile birlikte yenilenerek alternatif tasarım önerileri oluşmaktadır. Mobilya firmaları, günümüzde sadece ürün değil yaşam stili oluşturan teşhir mağazaları konsepti oluşturmaya başlamıştır. Kullanıcılar için komplike içmimari tasarım önerileri sunan teşhir mağazalar bütünsel tasarım örnekleri içermektedir. Bu çalışmada, perakende mobilya firmalarının içmimari ve çevre tasarımı disiplinine uygun olarak geçirdiği değişim süreçleri ele alınırken, firmaların kapsamlı şekilde kurumsal kimlik ve çağdaş yönelim önerileri doğrultusunda yakın zamanda kapsamlı şekilde kurumsal kimlik ve tasarım değişikliği yapan Kilim Mobilya A.Ş. örneği üzerinden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
October 2024, 117 Page Corporate furniture companies feel the need to renew and update themselves according to the changing and developing market and consumer purchasing preferences. Corporate companies receive support from professional people/institutions regarding the concept of corporate identity, the way they reflect institutionalism, the way they display their current product range and products. During the active period, interior architectural elements come to the fore in the furniture merchandising sector. Interior and exterior design elements are renewed together with contemporary orientations and alternative design proposals are formed. Furniture companies have started to create the concept of showroom stores that create not only products but lifestyle nowadays. Showroom stores that offer complex interior architectural design suggestions for users contain holistic design examples. In this study, while considering the change processes that retail furniture companies have undergone in accordance with the discipline of interior architecture and environmental design, Kilim Mobilya A.Ş., which has recently made extensive corporate identity and design changes in line with the comprehensive corporate identity and contemporary orientation recommendations of the companies, is examined through the example.