Mağazacılıkta İlşkisel Pazarlama Anlayışı ve Bir Uygulama
Individual Marketing Approach In Large Stores And An Application
- Tez No: 214444
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Küresellesme sonucu ekonomik ve sosyal hayatta meydana gelen degismeler günümüz tüketicilerinin bilinçlenmesini ve taleplerinin degismesini de beraberinde getirmistir. Rekabetin yogun oldugu günümüz magazaları ayakta kalabilmek ve karlılıgını artırabilmek için degisen ve artan müsteri istek ve beklentilerine cevap vermek zorundadırlar. Müsteri istek ve ihtiyaçlarını karsılayan magazalar böylece müsterilerini tatmin etmis ve dolayısıyla da memnuniyetini saglamıs olurlar. Müsteri memnuniyeti saglanarak müsterilerle uzun vadeli iliski kurulabilmekte ve böylece sadık müsteri profili olusturulabilmektedir. Bu noktada bir modern pazarlama anlayısı olan iliskisel pazarlamanın önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalısmada artan rekabet ortamında önemli hale gelen magazacılıkta iliskisel pazarlama ile ilgili kuramsal açıklamalara yer verilerek konuyla ilgili saha arastırması yapılmıstır. Çalısmanın ilk bölümünde bir perakendeci isletme çesidi olan magazacılık kavramına deginilmistir. Magaza çesitleri, magazacılıgın tarihsel süreci ve faydaları ve gelisimini etkileyen faktörlere degnilmistir. Son olarak da magazacılıkta pazarlama karması stratejilerine yer verilmistir. Mevcut ekonomik düzenin magazaların davranıslarını müsteri merkezli hale getirmesiyle birlikte yeni pazarlama kavramları ortaya çıkmıstır. Özellikle de müsterilerle uzun vadeli iliski kurmak karlılıgın anahtarı haline gelmistir. Uzun vadeli iliskiyi en iyi açıklayan modern pazarlama kavramı olan iliskisel pazarlama kavramına çalısmanın ikinci bölümünde deginilmistir. Bu bölümde öncelikle iliskisel pazarlamanın tanımı yapılmıs ve tarihsel süreci incelenmistir. Ardından iliskisel pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkları ele alınmıs ve diger modern pazarlama kavramları ile arasındaki iliskiye deginilmistir. Yine bu bölümde iliskisel pazarlamanın önemi, amaçları, özellikleri ve hem magazalar hem de müsteriler açısından faydaları üzerinde durulmustur. Son olarak bu bölümde iliskisel pazarlama ve pazarlama karması stratejileri iliskilendirilerek anlatılmıstır. Üçüncü bölümde Türkiye'de magazacılık ile Türkiye'de iliskisel pazarlama konuları ele alınmıstır. Dördüncü bölümde Bolu ilindeki magaza müsterilerinin sadakat düzeylerini belirlemek için yapılan arastırma ile ilgili bilgiler verilmistir. 450 kisi üzerinde yapılan anketin verileri SPSS programında analiz edilmistir. Elde edilen veriler tablolara islenmis ve bu veriler faktör analizi uygulanarak degerlendirilmistir. Faktör analizi sonucu çıkan faktörlerin müsterilerin demografik özelliklerine göre degisip degismedigini belirlemek amacıyla varyans analizleri yapılmıstır. Çıkan farklılıkların hangi iki grup degiskenden kaynaklandıgını belirlemek amacıyla da Tukey testleri yapılmıstır. Son olarak da çıkan sonuçlar ısıgında sonuç ve önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The changes which have occurred as a result of the globalization process have resulted in increasing consciousness and changes in demand on the part of the present-day consumer. Today?s large stores, being pressed by rivalry, are supposed to meet the consumer?s growing needs and expectations in order to survive in the market and to increase the level of profit. Those which manage to meet the consumer?s changing wishes and needs satisfy and please the customer. This way, realizing customer satisfaction, they can establish long-term relationship with the customer and can obtain a loyal customer profile. Hence, the importance of relationship marketing principle as a modern marketing approach emerges. In this study, a field research has been performed with a mention of theoretical justifications for individual marketing in the large store business, which has become significant under growing competitive conditions. In the first part of this study, the large store concept, a kind of retailer enterprise, is mentioned. Firstly, some information on large store types and on the historical background is given. Then, the benefits of the large store and the factors that have affected their development are mentioned. Lastly, the mixed marketing strategies in the large store business are provided. Novelties in marketing have come into being together with the customercentered approaches, a result of the current economic system, and the long-term relationship with the customer has become the key to profitability, in particular. Relationship marketing, which is a modern marketing concept and which explains the long-term relationship best, is dealt with in the second part of the study. Here, individual marketing is defined, and its historical process is examined. Then, differences between this particular marketing and the traditional one are discussed with a mention of the connection with the other current marketing concepts. In addition, the significance, aims and characteristics of individual marketing as well as the advantages from the viewpoints of both the large store and the customer are dealt with. Finally, in this part, individual marketing and mixed marketing strategies are clarified in relation with one another. In the third part, the issues of the large store business in Turkey and of individual marketing are discussed. In the fourth part, the information from the survey investigating the level of customer loyalty at large stores in the town of Bolu is presented. The results of the questionnaire conducted on 450 people are analyzed with the ?SPSS? software package. The obtained data are placed in the tables and evaluated by using the factor analysis. The ?Variance? analysis is performed in order to determine whether or not the factors obtained from the factor analysis have varied, depending on the demographic features of the subjects. The ?Tukey? analysis is performed in order to determine which of the two groups has given rise to the differences obtained. Finally, the conclusion and suggestions in the light of the outcome of the study are displayed.