Çok kültürlü eğitimi destekleyici etkinliklerin okul öncesi dönem çocukların ve velilerin bireysel farklılıklara ilişkin görüşlerine etkisi
The effect of multicultural education-supporting activities on preschool children's and parents' opinions on individual differences
- Tez No: 920133
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitime devam etmekte olan okul öncesi dönem çocukları ve velileri için hazırlanmış olan çok kültürlü eğitimi destekleyici etkinlikler ile bu dönem çocukların ve velilerinin bireysel farklılıklara ilişkin görüşünü ortaya koymaktır. Bu amaçla karma desenle tasarlanan araştırmada veriler 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ili Eğil ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul bünyesindeki anasınıflarına devam etmekte olan çocuklar ve ebeveynlerinden toplanmıştır. Çalışma grubunu, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 60 çocuk (30 deney ve 30 kontrol) ve bu çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Deney sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen Çok Kültürlü Eğitimi Destekleyici Etkinlikler 10 hafta ve haftada iki gün olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni“bireysel farklılıklara ilişkin bakış”, bağımsız değişken ise“Çok Kültürlü Eğitimi Destekleyici Etkinlikler”dir. Veri toplama aracı olarak; Farklılıklara Saygı Ölçeği, Farklı Kültürlere Bakış Aile Ölçeği, Farklı Kültürlere Bakış Öğretmen Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Veli Görüşme Formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analiz sürecinde Bağımsız Gruplar t-Testi ve Bağımlı Gruplar t-Testi; nitel verilerin analizinde ise Betimsel Analiz ve İçerik Analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın nicel bulgularında Farklılıklara Saygı Ölçeği, Farklı Kültürlere Bakış Öğretmen Ölçeği, Farklı Kültürlere Bakış Aile Ölçeği toplam puanlarında sontest lehine anlamlı farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç“Çok Kültürlü Eğitimi Destekleyici Etkinlikler”in okul öncesi dönem çocukların bireysel farklılıklara ilişkin görüşleri üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın nitel bulgularına göre“Çok Kültürlü Eğitimi Destekleyici Etkinlikler”in ebeveynlerin bireysel farklılıklara ilişkin görüşlerine olumlu yönde etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the views of pre-school children and their parents regarding individual differences through multicultural education supporting activities that are prepared for preschool children and their parents. For this purpose, in the reseacrh designed with a blended learning data were collected from the children (and their parents) attending kindergartens within the primary school affiliated to the Ministry of National Education of Eğil district, Diyarbakır province in the 2023-2024 academic year. The study group consists of 60 children (30 for experimental and 30 for control) and their parents who agreed to participate in the study voluntarily. During the research process, Multicultural Education Supporting Activities developed by the researcher were applied for 10 weeks and twice in each week. The dependent variable of the research was“perspective on individual differences”and the independent variable was“Activities to Support Multicultural Education”. As a data collection tool; respect for individual differences scale, views on different cultures family scale, views on different cultures teacher scale, personal information form and semi-structured parent interview form were used. In the analysis process of quantitative data, Independent Groups t-Test and Dependent Groups t-Test were used; Descriptive Analysis and Content Analysis were applied in the analysis of qualitative data. In the quantitative results of the study, it was concluded that there were significant differences in favor of the post-test in the total scores of the respect for individual differences scale, views on different cultures teacher scale, and views on different cultures family scale. This result reveals that“Activities that Support Multicultural Education”have a positive impact on preschool children's views on individual differences. Moreover, according to the qualitative findings of the study, it can be concluded that“Activities that Support Multicultural Education”have a positive impact on parents' views on individual differences.