The ımpact of merchandısıng on the purchasıng decısıon of consumer: Migros case
Mağazacılığın satın alma üzerindeki etkisi tüketicinin kararı: Migros davası
  1. Tez No: 964759
  2. Yazar: NOUSSEIBA RADJAA MILOUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, mağazacılık (merchandising) uygulamalarının tüketici satın alma kararları üzerindeki etkisini incelemekte olup, özellikle Ġstanbul'daki Migros hipermarketlerin çamaĢır ürünleri bölümü üzerine odaklanmaktadır. ÇalıĢmanın temel amacı; ürün yerleĢimi, yönlendirme tabelaları ve raf düzeni gibi çeĢitli mağazacılık stratejilerinin satıĢ noktasında tüketici kararlarını nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Bu amacı gerçekleĢtirmek için 400 katılımcıya yapılandırılmıĢ bir anket uygulanmıĢ ve veriler SPSS Statistics (sürüm 21) programı kullanılarak analiz edilmiĢtir. AraĢtırmada, kuramsal çerçevenin nicel analiz ile bütünleĢtirildiği karma yöntem yaklaĢımı benimsenmiĢtir. Kullanılan analiz yöntemleri arasında tanımlayıcı istatistikler, ANOVA ve regresyon analizleri yer almaktadır. Elde edilen sonuçlar, mağazacılık uygulamaları ile tüketici satın alma davranıĢı arasında güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Migros'taki genel mağazacılık stratejilerinin satın alma kararlarını etkilediğini öne süren H1 hipotezi desteklenmiĢtir. Benzer Ģekilde, çamaĢır ürünleri bölümüne özgü mağazacılık tekniklerine odaklanan H2 hipotezi de doğrulanmıĢtır. Regresyon analizine göre, mağazacılık faktörleri tüketici karar verme sürecindeki varyansın yaklaĢık %58'ini açıklamaktadır. Ayrıca ANOVA bulguları, cinsiyet ve medeni durum gibi demografik değiĢkenlerin mağazacılığın algılanan etkinliği üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuĢtur. Bu bulgular, mağazacılığın tüketici davranıĢını yönlendirmedeki stratejik değerini ve perakende performansını artırmadaki rolünü vurgulamaktadır. Migros'un, iyi organize edilmiĢ ve demografik olarak hedeflenmiĢ mağazacılık stratejelerine yatırım yapması, müĢteri etkileĢimini önemli ölçüde artırabilir ve satıĢları yükseltebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how merchandising influences consumer purchasing decision, with a particular focus on the laundry section of migros hypermarkets in istanbul. the main goal was to assess how various merchandising strategies—such as product arrangement, signage, and shelf layout—impact consumer decisions at the point of sale. to accomplish this, a structured survey was distributed to 400 participants, and the data were analyzed using spss statistics (version 21). the research utilized a mixed-methods approach, integrating theoretical frameworks with quantitative analysis, which included descriptive statistics, anova, and regression analysis. the results indicate a robust and statistically significant correlation between merchandising practices and consumer purchasing behavior. hypothesis h1, which posits that general merchandising strategies at migros affect purchasing decisions, was supported. similarly, hypothesis h2, which concentrated on the specific merchandising techniques within the laundry department, was also confirmed. regression analysis showed that merchandising factors explain roughly 58% of the variance in consumer decision-making. furthermore, anova findings revealed that demographic factors such as gender and marital status influence the perceived effectiveness of merchandising. these findings highlight the strategic value of merchandising in influencing consumer behavior and improving retail outcomes. for migros, investing in well-organized and demographically targeted merchandising strategies could considerably enhance customer engagement and boost sales. keywords: Merchandising, purchasing decision, migros, laundry department, retail strategy, consumer behavior, SPSS analysis.