Malatya yöresi fertil erkeklerdeki spermiogram değerleri
  1. Tez No: 92015
  2. Yazar: ALİ SEYDİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada yaşlan 20-40 arasında 131 sağlıklı fertil erkekten semen toplandı. Bu erkekler bir veya daha fazla çocuğa sahipti. Semen 3-4 günlük perhizden sonra mastürbasyon ile steril plastik kap içine alındı. Atmış dakika likefiye olması için beklendi sonra standard semen analizi yapıldı. Elde edilen örneklerin ortalama sperm sayılan, semen volümleri ve motiliteleri hesaplandı. Sonuçta; ortalama sperm sayısı 91.4±30.1 milyon/ml, ortalama semen volümü 3.3±0.9ml, ortalama sperm motilitesi %64.0±12.7 bulundu. Bu sonuçlar diğer çalışmalarla karşılaştınldı ve Dünya Sağlık Örgütünün verileriyle uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, semen was obtained from 131 healthy fertile men of 20 to 40 years. These men had fathered one or more children. Semen was collected by masturbation into a sterile plastic cup after 3-4 day of abstinence. Sixty minutes were allowed for liquefaction, after which a standart semen analysis was performed. The samples were calculated for average sperm count, semen volume and motility. It was found that average sperm count was 91.4±30.1 million/ml, average semen volume was 3.3±0.9 ml, average sperm motility was % 64.0+12.7. These results were compared with the other studies and found to be comparable to those of World Health Organization.