Non-selfadjoınt singuler diferansiyel operatörün spektral özellikleri
Spectral properties of non-selfadjoint singular differential operator
  1. Tez No: 920154
  2. Yazar: ABDULVAHAP KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KIR ARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezin devamında kullanılacak olan temel tanım ve teoremler mevcuttur. Üçüncü bölümde denklemin özel çözümleri incelenmiştir. Ve asimtotik ilişkiler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde operatörlerün spektrumu, resolventi, resolvent cümlesi, sürekli spektrumu ve L operatörünün sürekli spektrumu, özdeğerleri incelenmiştir. Son bölüm de ise sonuç ve öneriler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts and theorems related to main topic are given. In the third chapter, the specific solutions of equation are examined.Asymtotic relations are obtained. In the fourth chapter, resolvent operator, sets of the eigen values and the spectral singularities of operator are found. In the last chapter, the result and recommendation are given.