Palyatif bakım alan hastaların informal bakım veren aile üyelerinin toplumsal cinsiyet algısı bağlamında bakım yüklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of care burden of family members providing informal care to patients receiving palliative care in the context of gender perception
  1. Tez No: 920155
  2. Yazar: KÜBRA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, palyatif bakım alan hastalara informal bakım veren aile üyelerinin toplumsal cinsiyet algı düzeylerinin bakım yüklerine olan etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, toplumsal cinsiyet algısı başta olmak üzere hasta bakım verenlerin, bakım yüklerine etki eden faktörleri incelenmiş, aile bireylerinin bu süreçte üstlendikleri roller ve bu yüklerini arttıran ve azaltan faktörler korelasyon matris analizinde etki değerleri ile birlikte sunulmuştur. Çalışma kapsamında, bakım verenlerin sosyo-demografik özellikleri, toplumsal cinsiyet algı düzeyleri ve bu düzeyin bakım yükleri üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve veri toplama sürecinde yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Verilerin istatistik analizleri yapılmıştır. Araştırma bulguları, toplumsal cinsiyet algı düzeyleri arttıkça bakım verenlerin bakım yükünün azaldığı saptanmıştır. Ailelerde kadınların bu süreçte daha fazla sorumluluk üstlendiği, soy dış aile üyelerinden en fazla gelinlerin bu süreçte etkili olduğu saptanmıştır. Bakım verenlerin eğitim seviyesi, gelir düzeyi arttıkça bakım yükünün arttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, toplumsal cinsiyet algısının informal bakım süreçlerini şekillendirdiği ve bu durumun aile bireylerinin bakım verme deneyimlerini doğrudan etkilediği görülmektedir. Çalışma, palyatif bakım süreçlerinde bakım verenlerin desteklenmesinin ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında farkındalık yaratılmasının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of the gender perception levels of family members providing informal care to palliative care patients on their caregiving burden. The research examines the factors influencing caregivers' burden, with a particular focus on gender perception, and presents the roles undertaken by family members during this process, along with the factors that increase or reduce their burden, using correlation matrix analysis. The study comprehensively analyzes caregivers' socio-demographic characteristics, gender perception levels, and the effects of these levels on their caregiving burden. A qualitative research method was employed, and data were collected through face-to-face interviews. Statistical analyses of the data were conducted. The findings indicate that as caregivers' gender perception levels increase, their caregiving burden decreases. It was observed that women in families assume greater responsibilities during this process, with daughters-in-law from extended families being the most involved. Additionally, higher levels of education and income among caregivers were associated with an increased caregiving burden. In conclusion, gender perception significantly shapes informal caregiving processes, directly influencing the caregiving experiences of family members. The study highlights the importance of supporting caregivers in palliative care settings and raising awareness about gender equality in this context.