Critical corporate success factors for erp implementation through its lifestyle
Yaşam döngüleri boyunca erp uygulamaları için kritik kurumsal başarı faktörleri
  1. Tez No: 920156
  2. Yazar: EZGİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUSUN BULUTLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, ERP uygulamasının yaşam döngüsü boyunca kritik kurumsal başarı faktörlerini incelemektedir. Anketler, derinlemesine görüşmeler ve popüler sosyal platformların içerik analizini içeren karma yöntem yaklaşımı kullanan araştırma, ergenler ve genç yetişkinler arasında çevrimiçi etkileşimler ile öz kimlik oluşumu arasındaki çok yönlü ilişkiyi ortaya koyuyor. Bulgular sosyal medyanın ikili doğasını ortaya koyuyor; Kendini ifade etme ve sosyal bağlantı için bir platform görevi görürken aynı zamanda idealleştirilmiş bir kendini sunma ve çevrimiçi normlara uyma baskısının kaynağı olur. Ek olarak çalışma, dijital alanda yenilikçi kimlik müzakerelerinin ve deneyimlerinin ortaya çıkışının ve genellikle geleneksel kimlik geliştirme kavramlarına meydan okumanın altını çiziyor. Bu sanal kimlikler, zihinsel sağlık, öz saygı ve sosyal entegrasyon dahil olmak üzere çevrimdışı gerçeklikleri etkiler. Bu araştırma, giderek dijitalleşen dünyamızda sosyal medya ile genç kimlik oluşumu arasındaki karmaşık etkileşimin anlaşılmasına çağrıda bulunarak sosyolojiye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the critical corporate success factors for ERP implementation through its lifecycle. Using a mixed-methods approach, including surveys, in-depth interviews, and content analysis of popular social platforms, the research reveals the multifaceted relationship between online interactions and self-identity formation among adolescents and young adults. The findings reveal the dual nature of social media; serving as a platform for self-expression and social connection, while also being a source of idealized self-presentation and pressure to conform to online norms. Additionally, the study highlights the emergence of innovative identity negotiation and experimentation within the digital space, often challenging traditional identity development concepts. These virtual identities impact offline realities, including mental well-being, self-esteem, and social integration. This research contributes to sociology by calling for an understanding of the complex interaction between social media and young identity formation in our increasingly digital world.