The effect of artificial intelligence on design oriented thinking in high schools
Liselerde yapay zekânın tasarım odaklı düşünmeye etkisi
- Tez No: 920157
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN DEMİRAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde yapay zekâ (YZ) hızlıca ilerleyişini sürdürmekteyken, eğitimde de YZ kullanımı giderek daha belirgin hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, yapay zekânın liselerde tasarım odaklı düşünme etkisini değerlendirmektir. Ön analizle, yapay zekayı değerlendirmek için, araştırma tasarımı ve yaklaşımı olarak literatür taramasından yararlanılan nicel bir araştırma yaklaşımı kullanılmış ve bu yaklaşım, çalışma amacının gerçekleştirilmesini etkili bir şekilde kolaylaştırmıştır. Yapay zekâ; öğrenme, bilişsel yetenekler, uyarlanabilirlik ve karar verme yetenekleriyle karakterize edilen insan benzeri zekaya sahip bilgisayarlar, makineler ve diğer eserlerle sonuçlanan bir çalışma alanı ve sonuçta ortaya çıkan yenilikler ve gelişmelerdir. Çalışma, yapay zekânın eğitimde, özellikle de özel ve devlet eğitim kurumları tarafından farklı biçimlerde yaygın olarak benimsendiğini ve kullanıldığını tespit etmiştir. Bu çalışmada, 360 eğitmenden oluşan cinsiyet dengeli bir örneklem alınmış,“Yapay Zekaya Yönelik Genel Tutumlar Ölçeği”, yapay zeka eğitim uygulamalarının faydalarıyla; öğrencilerin tasarım odaklı düşünme eğilimi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as artificial intelligence (AI) continues its rapid progress, the use of AI in education has become increasingly evident. The aim of this study is to evaluate the impact of artificial intelligence on design thinking in high schools. In order to evaluate artificial intelligence identified through the pre-analysis, a quantitative research approach utilizing a literature review as the research design and approach was used, which effectively facilitated the realization of the study purpose. Artificial intelligence is characterized by learning, cognitive abilities, many decision-making capabilities and adaptability. It is a field of study that resulted in computers, machines and many products with human-like intelligence, and the innovations and developments that resulted from this field of study. The study found that artificial intelligence is widely adopted and used in education, especially by private and public educational institutions in different forms. In this study, a gender-balanced sample of 360 instructors was recruited and the General Attitudes Towards Artificial Intelligence Scale (GAAIS) was used to assess the relationship between the benefits of artificial intelligence educational applications and students' propensity for design thinking.