PLAU genindeki Pro141Leu (rs2227564) polimorfizminin prostat kanserindeki olası rolünün araştırılması
Investigation of the possible role of the Pro141Leu (rs2227564) polymorphism in the PLAU gene in prostate cancer
- Tez No: 920158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Üroloji, Biochemistry, Genetics, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Prostat kanseri, prostat bezindeki hücre proliferasyonu ve hücre ölümü arasındaki dengenin bozularak, organ hacminin malign büyümesi olarak tanımlanabilir. Prostat kanseri, yavaş ilerleyen bir kanser türü olmasına karşın dünya çapında erkeklerde görülen malign tümörler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada bulunmaktadır ve istatistiksel açıdan tüm kanserlerin %32'sini oluşturur. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı'nın 2018 yılı verilerine göre; prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında akciğer kanserinin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalar prostat kanserinin yaklaşık % 5-10'unun genetik faktörler tarafından tetiklendiğini göstermektedir. Prostat tümörlerinin moleküler mekanizmalarına, altta yatan başlangıcına ve ardından ilerlemesine ışık tutmayı amaçlayan çok sayıda çalışmaya rağmen, metastatik kansere hızlı geçişi uyaran kesin mekanizma ve faktörler henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Plazminojen aktivatör ailesinin bir üyesi olan ürokinaz plazminojen aktivatörü (uPA), hücreler tarafından uPA'nın fibrinoliz, iltihaplanma, tümör büyümesi ve anjiyogenez üzerinde önemli fizyolojik rolleri vardır. uPA polimorfizmlerinin, prostat kanseri üzerindeki etkisi belirsizdir. uPA geni (PLAU) 10q24 kromozomunda bulunur. PLAU genindeki tek nükleotid polimorfizmlerinin prostat kanseri üzerine etkilerinin araştırılması ile hastalığın ortaya çıkması ve yayılması ile ilgili önemli bilgiler açığa çıkartılabilir. Bu çalışmada; Mersin Üniversitesi Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran ve prostat kanseri tanısı alan hastalarda PCR yöntemi ile Pro141Leu (rs2227564) tek nükleotid polimorfizmi ve ELISA yöntemiyle de uPA ve uPAR varlığı araştırılacak olup, parametrelerin birbirleri ve prostat kanseri ile ilişkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer can be defined as the malignant enlargement of the organ volume by disrupting the balance between cell proliferation and cell death in the prostate gland. Although prostate cancer is a slow-growing type of cancer, it ranks second among the malignant tumors seen in men worldwide, after lung cancer, and constitutes 32% of all cancers statistically. In our country, according to the 2018 data of the Ministry of Health; Prostate cancer is the second most common type of cancer in men after lung cancer. Studies show that approximately 5-10% of prostate cancer is triggered by genetic factors. Despite numerous studies aiming to shed light on the molecular mechanisms, underlying onset and subsequent progression of prostate tumors, the precise mechanism and factors that stimulate the rapid transition to metastatic cancer are not yet fully understood. Urokinase plasminogen activator (uPA), a member of the plasminogen activator family, has important physiological roles in fibrinolysis, inflammation, tumor growth and angiogenesis of uPA by cells. The effect of uPA polymorphisms on prostate cancer is unclear. The uPA gene (PLAU) is located on chromosome 10q24. By investigating the effects of single nucleotide polymorphisms in the PLAU gene on prostate cancer, important information about the emergence and spread of the disease can be revealed. In this study; The presence of Pro141Leu (rs2227564) single nucleotide polymorphism by PCR, and uPA and uPAR by ELISA method will be investigated in patients who applied to Mersin University Hospital Urology outpatient clinic and were diagnosed with prostate cancer, and the relationships between parameters and prostate cancer will be examined.