Annelerin emzirme bilgi düzeylerinin emzirme tutum, süre ve çocukların fiziksel gelişimi üzerine etkisi
The effect of mothers' breastfeeding knowledge levels on breastfeeding attitudes, duration and children's physical development
  1. Tez No: 920182
  2. Yazar: YASEMİN GÜRGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP GÖMLEKSİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Annelerin emzirme bilgi düzeyleri, emzirme tutumlarını, emzirme süresini ve çocukların fiziksel gelişimini etkileyebilmektedir. Bu çalışmada annelerin emzirme bilgi düzeyinin, bebek beslenmesine yönelik tutumlarına, antropometrik ölçümlere etkisi ve emzirme süresine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 24-36 ay arası çocuğu olan 140 anne dahil edilmiştir. Annelere Sosyodemografik Veri Formu ve Bebek Beslenme Tutum Ölçeği (BBTÖ) ve Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği (ETDÖ) uygulanmıştır. Veri analizi IBM SPSS 22 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Shapiro-Wilk testi sürekli değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediğini anlamak için kullanılmıştır. Kategorik veriler arasındaki ilişkiler Ki-Kare ve Fisher Exact testleriyle analiz edilmiştir. İki sürekli değişken arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analiziyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mothers' breastfeeding knowledge levels may affect breastfeeding attitudes, breastfeeding duration, and physical development of children. This study aimed to investigate the effect of mothers' breastfeeding knowledge level on their attitudes towards infant feeding, anthropometric measurements and breastfeeding duration. Within the scope of the study, 140 mothers with children aged 24-36 months were included. Sociodemographic Data Form, Baby Nutrition Attitude Scale and Breastfeeding Attitude Evaluation Scale were applied to the mothers. Study data were analyzed with IBM SPSS 22 package program.The Shapiro-Wilk test was used to understand whether continuous variables showed normal distribution. Chi-Square and Fischer Exact tests were used to examine the relationship between categorical data. Spearman correlation analysis was used to analyze the relationship between two continuous variables.