(3+1)-boyutlu b-tipi kadomtsev-petviashvili denklemi için analitik ve nümerik çözümler
Analytical and numerical solutions for the (3+1)-dimensional b-type kadomtsev–petviashvili equation
  1. Tez No: 920188
  2. Yazar: MÜNEVVER GÖKÇEM GÜLSEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİYE DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, doğrusal olmayan dalga dinamiklerini tanımlayan, çok boyutlu sistemlerde karmaşık yapılar sergileyen ve özellikle sıvı yüzey dalgaları, plazma fiziği ve optik solitonlar gibi birçok fiziksel fenomenin anlaşılması ve modellenmesi açısından büyük bir öneme sahip olan (3+1)-boyutlu B-tipi Kadomtsev–Petviashvili (KP) denkleminin analitik ve nümerik çözümlerine odaklanılmıştır. Analitik çözümler için alt-denklem ve Sardar alt-denklem yöntemleri uygulanmış ve doğrusal olmayan denklemler için tam çözümler elde edilmiştir. Nümerik çözüm yöntemi olarak ise Rezidual Kuvvet Serisi Metodu (RKSM) kullanılmıştır. Çalışmada, elde edilen çözümler Mathematica yazılımı kullanılarak 2D, 3D ve kontur grafiklerle görselleştirilmiştir. Bu görselleştirmeler, çözümlerin fiziksel anlamını ve davranışlarını daha iyi değerlendirebilmemize olanak tanımıştır. Ayrıca belirli parametrelerle analitik ve nümerik çözümler arasında karşılaştırmalar yapılarak yöntemlerin doğruluğu ve etkinliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the analytical and numerical solutions of the (3+1)-dimensional B-type Kadomtsev–Petviashvili (KP) equation, which is an important mathematical model describing nonlinear wave dynamics, exhibiting complex structures in multidimensional systems, and particularly significant for understanding and modeling various physical phenomena such as surface waves, plasma physics, and optical solitons, are focused on. For the analytical solutions, the sub-equation and Sardar sub-equation methods were applied, and exact solutions for nonlinear equations were obtained. The Residual Power Series Method (RKSM) was employed as the numerical solution method. The obtained solutions were visualized using 2D, 3D, and contour plots with the help of Mathematica software. These visualizations allowed for a better evaluation of the physical meaning and behavior of the solutions. Additionally, comparisons between the analytical and numerical solutions were made for specific parameters, and the accuracy and effectiveness of the methods were analyzed.