Fen liselerinde fizik öğretmeninin, öğrencilere kazandırdığı davranışlar ile fizik öğretmenlerinin, gösterdiği bazı sözel davranışların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 41470
  2. Yazar: HASAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
BOLUM V. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın genel bir özeti yapılarak, araştırma problemine ilişkin bulguların sonuçlan verilmiş ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Özet Bu araştırma ile Türkiye'deki Fen Liselerinde; A- Fizik öğretiminin; öğrenciye kazandırdığı davranış düzeylerine ilişkin ve B- Fizik öğretmenlerinin; göstermeleri gerekli bazı sözel davranışlarını gösterebilme düzeylerine ilişkin, okul müdürlerinin, fizik öğretmenlerinin, öğrencilerin ve M.E.B. Bakanlık Müfettişlerinin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, giriş, yöntem, ilgili araştırmalar, bulgular ve yorumlar, özet, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölüm altında toplanmaktadır. Araştırma, TARAMA türünde yürütülmüştür. Araştırmanın evreni; 18 Resmi Fen lisesindeki 65 öğretmen, 18 okul müdürü, 5184 öğrenciden oluşmaktadır. Ayrıca 10 uzman ( M.E.B. Bakanlık müfettişlerinden fizik branşında olanlar ) da araştırma evrenine dahildir. Araştırma örnekleminin oluşmasında, 18 okul müdürünün, 65 fizik öğretmeninin tamamına anket uygulanmış, random yoluyla seçilmiş 10 M.E.B. Bakanlık müfettişine ve random yoluyla seçilmiş her okuldan 24 öğrencinin oluşturduğu 432 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırmanın, veri toplama aracı olarak uygulanan anketin hazırlanması süreci şu aşamaları izlemiştir. Önce soruna yönelik kuram ve ilgili literatür ve araştırmalar incelenmiş, belirtilen boşluklarda yer alması uygun görülen 62 madde / davranış cümlesi oluşturulmuştur. Oluşturulan taslak form öğretmenlerin, yöneticilerin, öğrencilerin ve M.E.B. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı' ndaki ilgili uzmanların görüşleri alınarak düzeltmeler yapılmıştır. Taslak form daha sonra bilim adamlarından oluşan uzman görüşüne sunulmuş ve 52 maddeden / davranıştan oluşacak şekilde, üç bölüm halinde ankete son şekli verilmiştir. Anketlerin, uygulanışı ve toplanması T.T.K. Başkanlığıkanalıyla olmuştur. Anketlerin geriye dönüş oranlan, okul müdürleri için % 88,8, fizik öğretmenleri için % 76,9, öğrenciler için % 78,9 gerçekleşmiştir. M. E.B. Bakanlık Müfettişlerine gönderilen anketlerin geriye dönüşleri sağlanamamıştır.Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesinde bilgisayardan yararlanılmıştır. Bunun için genel amaç çerçevesinde cevaplan aranan alt amaçlara yönelik anket ile toplanan veriler, önce kodlanarak form kâğıtlarına işlenmiştir. Daha sonra bilgisayara aktarılan veriler üzerinde her türlü istatistiksel çözümleme için SPSS ( Statistical Packed For The Social Sciences ) paket programı kullanılmıştır. Ankette yer alan davranışlar için grupların görüşleri LİKERT Tipi beşli bir ölçekte toplandığından, ölçek bazında puanlama da buna uygun olarak“ Çok yüksek düzeyde ”den başlamak üzere“ 5, 4, 3, 2, 1 ”şeklinde yapılmıştır. Çeşitli bağımsız değişkenlere göre oluşan kaynak grupların“ fizik öğretiminin öğrenciye kazandırdığı davranışların düzeyi ”ve“ fizik öğretmenlerinin bazı sözel davranışları öğretimde gösterebilme düzeyi ”hakkındaki görüşleri farklılaşıp farklılaşmadığı bir boyutlu varyans analizi ile incelenmiştir. Analizin anlamlı çıkması durumunda farkın hangi gruplar arasında olduğunun saptanması için En Küçük Anlamlı Farklar ( LSD ) Çoklu Karşılaştırma Tekniği uygulanmıştır. Her iki sonuç birleştirilerek bir tablo halinde sunulmuştur. Okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin ankette belirtilen davranışlara katılma düzeylerine ait ortalama puanlar kullanılarak ÖNEM SIRALAMASI bulunmuştur. Böylece kaynak grupların hangi davranışları daha yüksek düzeyde göstermiş olduklarına ilişkin görüşleri sıralanmıştır. Anlamlılık sınamasında.05 düzeyi esas alınmıştır. Grupların, anketin ikinci ve üçüncü bölümlerinde verilen davranışlara ilişkin aldıkları ortalama puanlar dikkate alınarak önem sıralamasına göre incelenmiştir. Ayrıca grupların ortalama puanları ölçek değeri eri- sınırları dikkate alınarak ölçek boyutunda da incelenmiştir. Araştırma sonunda, Fen liselerindeki fizik öğretiminin öğrencilere kazandırdığı davranışların düzeyi ve fizik öğretmenlerinin gösterdikleri bazı sözel davranışlarının düzeyi, araştırmada adı geçen davranışların hepsinde“ Çok yüksek ”ve“ Yüksek ”düzeyde gerçekleşmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
192 SUMMARY Whit this research in the (18) Fen Lisesi in Turkey; A- Physic Instruction; the attitude level which it gives to the student B- Physic teachers; to show the level of some necessary verbal behaviors, the headmasters, physic teachers, students and to determine the M.E.B. ministry inspector views is aimed. It can be gathered under five sections; Research, introduction, method, reacted information and researches, findings and comments, summary, conclusion and suggestion. It is proceed in research, survey. The universe of research 65 teachers in 18 official Fen Lisesi, 18 headmaster, 5184 students. Besides, 10 experts, ( the ones who are in the branch of physic in M.E.B. inspector ) is involved in the universe of researches. In the formation of the sample research, for 1 8 headmaster, 65 physic teachers, a questionnaire is applied, and for 10 M.E.B. ministry inspector and 432 students which is formed of each schools, which are selected with random method. The preparation of research which is applied on the data collection tool, is followed this steps, At first, theory for the problem and the related literature and research is investigated 62 subject, which are found appropriate in the mentioned titles, constitutes the sentence of attitudes. Formation of draft form, is revised by the ideas of teachers, managers, students and the experts in Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı in M.E.B ( and thesis advisors )Draft form is presented to the experts who are consisted of scientists and formed with 52 subjects and attitudes, the final shape is given to the questionnaire in three sections. The application and collection of questionnaire is done with the help of T.T.K Chairman ship. The rate of return of questionnaire is, 88.8% for headmasters, 76.9% for physic teachers, 78.9% for students and 0% for M.E.B. Ministry inspectors. Computers is used in the solution of the collected data for research for this reason, the collected data which are searched for answers in general target with the questionnaire for the subtracts are firstly coded to the form papers. Then SPSS ( Statistical Packed for The Social Sciences )' packet program is used for the every statistical solution on the transferred data in the computers. As the opinion of groups for the attitudes in the questionnaire are gathered in on LİKERT type scale, the marking in scale base are done from“ very high level ”to“ 5, 4, 3, 2, 1 ”The opinion According to independent variables the formation source groups“ the level of attitudes which the physic education gives the students ”and“ the level of some verbal behaviors which can shown in the presentation ”and whether it is differentiated or not is examined with the variant analyze of one dimension. For determining the difference where is the difference between groups in the case that the analyze is true, The Least Understandable Differences ( LSD ), Comparison of Matching technique is used. Both conclusion are junked and presented on a table. IMPORTANCE CATEGORY is found with using the average points of participation levels of193 headmasters, teachers and the students to the attitudes mentioned in the questionnaire. By this way the opinions of source groups for which attitudes is presented much more is written.05 level is taken as a base, in the understand ability steps. It is examined with the order of importance, taking into consideration of the groups average points which they scared up to their attitudes which are given in the second and third sections. Besides, groups average points are also examined in scale dimension taking scale-value-limits into consideration. According to research, finally; A- The level of attitudes of students that is gained from physics education at Fen Liseleri, * According to school headmasters;“ Very high ”level,“ High ”level,“ Normal ”level,“ Low ”level,“ Very low ”level, - % 21,7 % 52,2 % 26,1 % % rate rate rate rate rate 5 12 6 behavior, behavior, behavior, behavior, behavior, 1 To obtain To benefit verification is seen. According to order of importance, firstly the skill of solving tests easily on physics“ behavior, finally ”from the computer technology in order to reach knowledge of physics behavior occurs. * According to physic teachers; - % rate - behavior, 30,4 % rate 7 behavior, 52,2 % rate 12 behavior, 13,0 % rate 3 behavior, 04,4 % rate 1 behavior, verification is seen. According to order of importance, firstly“ To obtain the skill of solving tests easily on physics ”behavior, finally“ To observe the latest scientific publication on physics ”behavior occurs.“ Very high ”level,“ High ”level,“ Normal ”level,“ Low ”level,“ Very low ”level, * According to students;“ Very high ”level,“ High ”level,“ Normal ”level,“ Low ”level,“ Very low ”level, - % 08.7 % 52,2 % 34.8 % 04,4 % rate rate rate rate rate 2 12 8 1 behavior, behavior, behavior, behavior, behavior,“ To obtain To benefit verification is seen. According to order of importance, firstly the skill of solving tests easily on physics ”behavior, finally“ from the computer technology in order to reach knowledge of physics behavior occurs. The subgroups' which are consist of according to physic lectures that were taken by the students and other subgroups' which are consist of194 according to duty period of school headmasters and teachers points of view estimation determines ”Very high“ and ”high“ level behaviors are less. B- The level of some verbal behaviors which can shown by physic teachers at Fen Liseleri; * According to school headmasters; ”Very high“ level, - % rate - behavior, ”High“level, 73,4 % rate 17 behavior, ”Normal“ level, 26,0 % rate 6 behavior, ”Low“ level, - % rate - behavior, ”Very low“ level, - % rate - behavior, verification is seen. According to order of importance, firstly ”To tolerate the students“ behavior, finally ”To In a physics lesson if a question isn't known by himself or the other students in cass, it must be pointed out clearly“ behavior occurs. * According to physic teachers; ”Very high“ level, 13,0,% rate 3 behavior, ”High“level, 82,6 % rate 19 behavior, ”Normal“ level, 04,3 % rate 1 behavior, ”Low“ level,. - % rate - behavior, ”Very low“ level, - % rate - behavior, verification is seen. According to order of importance, firstly ”To give the students a chance of explaining their ideas and asking questions“ behavior, finally ”To avoid using marks as a sanction means in physics lessons“ behavior occurs. * According to students; ”Very high“ level, - % rate - behavior, ”High“level, 56,5 % rate 13 behavior, ”Normal“ level, 43,4 % rate 10 behavior, ”Low“ level, - % rate - behavior, ”Very low“ level, - % rate - behavior, verification is seen. According to order of importance, firstly ”To name the students using their names“ behavior, finally ”To communicate with every student individually“ behavior occurs. The subgroups' which are consist of according to physic lectures that were taken by the students and other subgroups' which are consist of according to duty period of school headmasters and teachers point of view estimation determines ”very high“ and ”high“ level behaviors are less. According to research, finally we concede that; the eve of attitudes of students that is gained from physics education and the level of some verbal behaviors which can shown by physic teachers at Fen Liseleri is not ”very high“ or ”high " level in all kind of behaviors in research.