Birinci basamağa başvuran hastalarda yeme davranışı ile vücut kitle indeksi ve depresyon, anksiyete, stres ilişkisi
Relationship between eating behavior, body mass index, depression, anxiety, and stress in patients applying to primary care
  1. Tez No: 920196
  2. Yazar: İLHAN CİHAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EMRE, PROF. DR. TAMER EDİRNE, DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yeme davranışı; yiyecek seçimi ve yönelimini, beslenme uygulamalarını, diyet yapmayı ve kilo alımını, yeme bozuklukları ve beslenme bozuklukları gibi yemeyle ilgili sorunları içeren geniş bir terimdir. Yapılan çalışmalarda, beslenme sorunları, anormal yeme davranışları, duygu durumundaki çeşitli değişiklikler gibi psikolojik ve davranışsal pek çok durum kişilerin vücut kitle indeksi (VKİ) ile ilişkili bulunmuştur. Anksiyete, depresyon ve stres gibi çeşitli psikososyal bozuklukları destekleyen mekanizmaların yeme davranışları ile ilişkili olduğu da ortaya koyulmuştur. Araştırmamız, 1 Nisan - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında, Denizli il merkezinde bulunan 3 farklı bölgedeki aile sağlığı merkezlerinden (ASM); Şifabul ASM, Bağbaşı ASM ve Deliktaş ASM'ye başvuru yapan 18 yaş ve üstü erişkinler ile yürütülmüştür. Kesitsel ve analitik tipte planlanan çalışmamızda onayı alınan katılımcılara; 16 sorudan oluşan Sosyodemografik-Klinik Form, 33 sorudan oluşan Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve 21 sorudan oluşan Depresyon, Anksiyete ve Stres-21 ölçeği (DASS 21)'den oluşan toplam yetmiş soruluk anket yüz yüze uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Eating behavior is a broad term that includes food selection and orientation, feeding practices, dieting and weight gain, eating disorders and eating-related problems such as nutritional disorders. Studies have found that many psychological and behavioral conditions such as nutritional problems, abnormal eating behaviors, and various changes in mood are associated with the body mass index (BMI) of individuals. It has also been revealed that mechanisms supporting various psychosocial disorders such as anxiety, depression and stress are associated with eating behaviors. Our research was conducted with adults aged 18 and over who applied to family health centers (FHCs) in 3 different regions of Denizli city center; Şifabul FHC, Bağbaşı FHC and Deliktaş FHC between April 1 and June 30, 2024. In our cross-sectional and analytical study, a total of seventy-question questionnaire consisting of the Sociodemographic-Clinical Form consisting of 16 questions, the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) consisting of 33 questions and the Depression, Anxiety and Stress-21 scale (DASS 21) consisting of 21 questions was applied face-to-face to the participants whose consent was obtained. The obtained data were analyzed with the SPSS 25.0 package program.