Investıgatıon of IRE1 and jnk sıgnalıng pathways ın DSS-ınduced er stress ın the mouse cerebral cortex
Dss kaynakli er stresin ire1 ve jnk sinyal yolaklarinin fare serebral korteksinde incelenmesi̇
- Tez No: 920195
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHELLE MARIE ADAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Nöroloji, Biology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Endoplazmik Retikulum (ER) stresi, hücresel homeostazda kritik bir rol oynar ve çeşitli nörodejeneratif hastalıklarla ilişkilidir. İnositol gerektiren enzim 1 (IRE1), ER stresinin varlığında aktive olan katlanmamış protein yanıtının (KPY) kollarından biridir. Uzamış stres koşullarında IRE1 yolu, aşağı akışta c-Jun N-terminal kinazı (JNK) aktive eder. Bu tez, IRE1 ve JNK yolaklarının ER stresi belirteçleri olarak rollerine odaklanırken, DSS ile indüklenen kolit sonrası fare serebral korteksinde bu sinyal yolaklarının aktivasyonunu incelemektedir. DSS ile indüklenen bağırsak inflamasyonu ve ER stresi iyi belgelenmiş olmasına rağmen, bunun nörolojik etkileri daha az anlaşılmıştır. Bu çalışma, murin modeli kullanarak bağırsak patolojisinden kaynaklanan serebral korteksteki ER stres belirteçlerini araştırmıştır. DSS kaynaklı sistemik inflamasyon ve bağırsak dokularında ER stresine dair kanıtlara rağmen, çalışmamız kontrol ve DSS ile tedavi edilen gruplar arasında IRE1, p-IRE1 veya p-IRE1/IRE1 ve JNK, p-JNK veya p-JNK/JNK ekspresyon seviyelerinde anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca bu sonuçlar, korelasyonel ve doğrusal ayırma analizleri (DAA) ile de desteklenmiştir. Bu bulgular, kullanılan koşullar altında akut DSS ile indüklenen kolitin fare serebral korteksinde tespit edilebilir bir ER stres yanıtı oluşturmadığını göstermektedir. Bunun olası açıklamaları, ER stresine karşı dokuya özgü reaksiyonlar, analiz zamanına kadar IRE1-JNK yolunun geçici aktivasyonu ve bazal seviyelere dönmesi veya potansiyel bir hayatta kalma yanlılığı olabilir. Sınırlamalarına rağmen, bu tez DSS ile indüklenen kolitin serebral korteksteki ER stres üzerindeki etkilerini araştıran orijinal bir çalışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Endoplasmic reticulum (ER) stress plays a critical role in cellular homeostasis and is implicated in various neurodegenerative diseases. The inositol-requiring enzyme 1 (IRE1) is one of the arms of the unfolded protein response (UPR), which is activated in the presence of ER stress. IRE1 pathway activates c-Jun Nterminal kinase (JNK) downstream under prolonged stress. This thesis explores the activation of the IRE1 and JNK signaling pathways in the mouse cerebral cortex following DSS-induced colitis, focusing on their roles as markers of ER stress in the context of the gut-brain axis. While DSS-induced intestinal inflammation and ER stress are well-established, neurological effects remain less understood. Employing a murine model, the study explored ER stress markers in the cerebral cortex resulting from intestinal pathology. Despite evidence of DSS-triggered systemic inflammation and ER stress in intestinal tissues, our study revealed no significant differences in the expression levels of IRE1, p-IRE1, or the p-IRE1/IRE1, nor in JNK, p-JNK, or the p-JNK/JNK between the control and DSS-treated groups. Additionally, these results are supported with correlational and linear discriminant analyses (LDA). These findings suggest that acute DSS-induced colitis did not elicit a detectable ER stress response in the mouse cerebral cortex under the conditions used. Possible explanations include tissue-specific reactions to the ER stress, transient activation of the IRE1-JNK pathway that returned to baseline by the time of analysis, or potential survivor's bias. Despite its limitations, this thesis provides a novel investigation into the effects of DSS-induced colitis on ER stress in the cerebral cortex.