Gonıoctena fornicata (Coleoptera: Crysomelıdae)'nın sindirim kanalının morfolojisi ve histolojisi
Morphology and histology of the digestive canal of Gonioctena fornicata (Coleoptera: Crysomelidae)
- Tez No: 920223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA AMUTKAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünyada farklı böcek gruplarıyla ilgili pek çok çalışma yapılmaktadır. Araştırmacıların çalışmalarında böcekleri yaygın kullanmalarının sebebi; böceklerin hem geniş bir yayılışlarının olması, hem de popülasyonlarını kısa sürede hızlı bir şekilde arttırma yeteneklerinin olmasıdır. Aynı zamanda böcekler doğada çok fazla göreve sahiptirler. Bu nedenle böceklerin biyolojisini bilmek, endemik türlerin korunmasında veya zararlı türlerle mücadelede uygulanacak prosedürlerin belirlenebilmesinde gerekecek ön bilgiyi de sunmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada Gonioctena fornicata (Coleoptera: Chrysomelidae)'nın sindirim kanalının morfolojisi ve histolojisinin araştırılması hedeflenmiştir. G. fornicata'nın sindirim kanalının kısımları stereomikroskop, ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobunda ayrı ayrı incelenmiştir. Bu türde sindirim kanalı ön bağırsak, orta bağırsak ve son bağırsak olmak üzere 3 kısımdan meydana gelmektedir. Her kısım kendi içinde farklı bölgelere ayrılmaktadır. Genel yapı olarak yapılan önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında benzerlikler bulunmaktadır. Fakat sindirim kanalında proventrikulus ve gastrik çekumun olmaması önemli bir farklılıktır. Elde edilecek bulguların, yapılacak benzer çalışmalara katkı sağlayacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
There are many studies on different insect groups in the world. The reason why researchers use insects widely in their studies is that insects have a wide distribution and can increase their populations rapidly in a short time. Insects also have many tasks in nature. Therefore, knowing the biology of insects provides the necessary preliminary information to determine the procedures to be applied in the protection of endemic species or in the fight against harmful species. In this context, the aim of this study was to investigate the morphology and histology of the digestive tract of Gonioctena fornicata (Coleoptera: Chrysomelidae). The sections of the digestive tract of G. fornicata were examined separately under a stereomicroscope, light microscope and scanning electron microscope. The digestive tract of this species consists of 3 parts: foregut, midgut and hindgut. Each part is divided into different regions. There are similarities when compared to previous studies in terms of general structure. However, the absence of proventriculus and gastric cecum in the digestive tract is an important difference. There is no doubt that the findings will contribute to similar studies.