Kamuflaj yüzeylerde tecrübeye dayalı farkındalık ve kamuflaj tasarımının saha performansının değerlendirilmesi
Experience-based awareness of camouflage surfaces and evaluation of field performance of camouflage design
- Tez No: 920222
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yüksek değerli askeri varlıkların bekası tespit edilebilirliklerinin optimize edilerek en aza indirgenmesine bağlıdır. Bu genellikle kamuflaj uygulaması ve görev bölgesi arasındaki uyumun sağlanabilmesi ile mümkün olmaktadır ve bu tedbirlerin, hedefin izini azaltmadaki etkinliğini anlamak önemlidir. Çalışmanın amacı, askeri kamuflaj yüzeylerin tasarlanmasında, görev bölgesinden alınan renk bilgisi kullanımının gizlilik performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ayrıca profesyonel ordu deneyimine sahiplik durumu ile kamufle edilmiş nesne tespit performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu doğrultuda, yüksek çözünürlüklü arazi fotoğraflarında k-Means kümeleme algoritması kullanılarak renk segmentasyonu ile elde edilen renk bilgisinin tasarımlarda girdi olarak kullanıldığı bir yöntem geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen deneysel tasarım örnekleri laboratuvar ortamında insan gözlemine dayalı performans ölçümleri ile değerlendirilmiş ve tasarımların gizlilik performansına olumlu yönde etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The survival of high-value military assets is contingent upon the optimisation and minimisation of their detectability. This is frequently accomplished by aligning the camouflage methodology with the specific operational environment, underscoring the significance of evaluating the efficacy of these strategies in minimizing target detection. The objective of this study is to examine the impact of incorporating colour data from the operational environment on the efficacy of military camouflage surfaces. Furthermore, the relationship between professional army experience and the ability to detect camouflaged objects is examined. In this regard, a methodology has been devised whereby the colour data obtained through the segmentation of terrain photographs using the k-Means clustering algorithm is employed as an input in the design process. The experimental design examples were evaluated in a laboratory setting, with performance assessments based on human observation, and the beneficial impact of the designs on stealth performance was demonstrated.