Yonca tarlasında yonca yaprakböceği, Gonioctena fornicata (Bruggeman) (Coleoptera: Crysomelidae)'nın popülasyon değişimi ve zararının araştırılması
Investigation of population fluctuations and damage of lucerne beetle, Gonioctena fornicata (Bruggeman) (Coleoptera: Crysomelidae) in lucerne field
  1. Tez No: 607205
  2. Yazar: YUSUF DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Adana ilinde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde 2017 ve 2018 yıllarında yürütülmüştür. Deneme alanı (1 dekar) alanda 100 m2'lik 8 parsele ayrılmış ve çalışma bölünmüş parseller deneme modeline göre 4 tekrarlı olarak yapılmıştır. İlaçlı ve ilaçsız parseller de Gonioctena fornicata (Bruggeman) (Coleoptera: Chrysomelidae)'nin popülasyon değişimi, popülasyon değişimde etkili olan faktörler ve ayrıca verim kayıpları araştırılmıştır. G. fornicata bulaşmaları mart ayı sonlarında saptanmıştır. Ergin ve larvalar en yüksek populasyon yoğunluklarına nisan ayı sonlarında ulaşmış olup, mayıs ayının ilk haftalarında ergin ve larva popülasyonları azalmıştır. Yeni nesil erginler mayıs ayında saptanmıştır. Zararlının bir döl verdiği bulunmuştur. Yonca yaprakböceği'nin özellikle larvalarının bitkilerin yaprak, sürgün, çiçek ve tohumlarında obur bir şekilde beslenerek bitkileri adeta çalımsı duruma getirdiği görülmüştür. İlaçsız parsellerde 2017 yılında yaş ağırlıkta %14.68, kuru ağırlıkta, %14.57 kayıp meydana gelmiştir. 2018 yılında ise yaş ağırlıkta %26.27, kuru ağırlıkta %27.44 kayıplar saptanmıştır ve G. fornicata'nın yonca ekili alanlarda mart-mayıs döneminde ana zararlı duruma geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Çukurova University Faculty of Agriculture Research and Application Farm in Adana between 2017 and 2018. The field trial (1 decare) was divided into the 8 equal parts of 100 m2, and the study followed a split plot design with 4 replications. The study examined the fluctuations of population of Lucerne beetle, Gonioctena fornicata (Bruggeman) (Coleoptera: Chrysomelidae), the factors affecting these fluctuations, and the yield loss. Infestation of G. fornicata was detected towards the end of March. Adults and larvae reached the highest population density towards the end of April, while their population declined during the first weeks of May. New generation adults were detected in May. It was found that the pest gave one generation per year. Especially the larvae of G. fornicata was found to feed extensively on the leaves, shoots, flowers, and seeds of plants, almost turning them into shrubs. In the untreated plots, there was a % 14.68 and % 14.57 loss in wet weight and dry weight respectively in 2017. There was a loss of % 26.27 and % 27.44 in wet weight and dry weight respectively in 2018. It was found that G. fornicata becomes the major pest influencing the plant development in period March - May.