Asiklik ve siklik dien sistemlerinden halo-epoksi ketonların sentezi ve sentezlenen moleküllerin antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of halo-epoxy ketones from acyclic and cyclic diene systems and investigation of the antioxidant properties of synthesized molecules
  1. Tez No: 920228
  2. Yazar: SEVİNÇ SEVİNÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞİMŞEK KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Siklik ve bisiklik halo-keton moleküllerin sentezi keten katılma tepkimeleri ile çok kolay gerçekleştirilebilmektedir. Bu moleküller doğrudan veya ara ürün olarak ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Epoksitler biyolojik aktivite yönüyle özellikle antikanser ajan olarak çok geniş yelpazeye sahiptir. Literatürde de bu konuda çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ketenler, organik kimyada reaktif ara ürünler olarak dikkat çekici özelliklere sahiptir. Kumule çift bağ yapısı ve reaktif karbonil grubu sayesinde, ketenler çeşitli siklokatılma tepkimelerinde önemli roller üstlenir. Özellikle [2+2] ve [4+2] katılma tepkimeleri, ketenlerin halka sistemleri oluşturma kabiliyeti açısından değerli olduğunu göstermektedir. Bu tepkimeler, famasötik öneme sahip moleküllerin ve biyolojik aktif sentezinde kritik bir araç olarak kullanılmıştır. Tez kapsamında [4+2] Diels-Alder katılma, [2+2] keten katılma ve epoksidasyon tepkimeleri kullanılarak biyolojik aktivite gösterme ihtimali yüksek olan moleküller sentezlenmiş, sentezlenen moleküllerin antioksidan özellikleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The synthesis of cyclic and bicyclic halo-ketone molecules can be easily achieved through ketene addition reactions. These molecules are used either directly or as intermediates in the pharmaceutical industry. Epoxides possess a wide range of biological activities, particularly as potential anticancer agents. Numerous studies on this topic are available in th literature. Ketenes are prominent reactive intermediates in organic chemistry. Their cumulated double bond structures and electrophilic carbonyl groups enable their effective utilization in [2+2] and [4+2] cycloaddition reactions. These reactions provide an efficient method for synthesizing new ring systems and play a critical role in the production of pharmaceutically significant molecules as well as biologically active compounds. Within the scope of this thesis, biologically active molecules with potential antioxidant properties were synthesized using [4+2] Diels-Alder cycloaddition, [2+2] ketene addition, and epoxidation reactions. The antioxidant properties of the synthesized compounds were valuated.