Giresun ili sahillerinde (Türkiye) mikroplastik kirliliğinin araştırılması
Investigation of microplastic pollution on the coast of Giresun province (Türkiye)
- Tez No: 920235
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AYDIN UNCUMUSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mikroplastik kirliliği, küresel ölçekte önemli çevresel ve sağlık sorunlarına yol açan yaygın bir problemdir. Bu çalışmada, Giresun ili Karadeniz kıyılarındaki 6 farklı istasyondan alınan deniz suyu ve kum örneklerinde mikroplastik profili detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Mikroskopik yöntemler ve μ-FTIR spektroskopisi kullanılarak yapılan analizlerde mikroplastiklerin varlığı, türleri ve dağılım özellikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, sediment örneklerinde 72,22 öğe kg⁻¹, su örneklerinde ise 0,12 öğe L⁻¹ mikroplastik tespit edilmiştir. En yaygın olarak lif ve film tipinde mikroplastikler gözlemlenmiş ve bu parçacıkların genellikle siyah, mavi ve şeffaf renklerde olduğu belirlenmiştir. Mikroplastiklerin çoğunluğu 0-50 µm boyut aralığında (%89) olup, 200 µm'den büyük parçacıklara rastlanmamıştır. Kimyasal analizlerde en yaygın mikroplastik türünün Polietilen (%44) olduğu saptanmış, bunu Polipropilen (%25), Polistiren (%15), Polivinil Asetat (%12) ve Polietilen Tereftalat (%4) takip etmiştir. Sonuç olarak, mikroplastiklerin deniz ekosistemi ve insan sağlığı için ciddi riskler oluşturduğu vurgulanmıştır. Bu sorunun çözümüne yönelik atık yönetim sistemlerinin iyileştirilmesi, kirliliğin izlenmesi ve giderim yöntemlerinin uygulanması gerekliliği öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microplastic pollution is a widespread environmental and health issue of global significance. In this study, the microplastic profile along the Black Sea coast of Giresun province was analyzed using sediment and seawater samples collected from six different stations. The presence, types, and distribution characteristics of microplastics were identified through microscopic methods and μ-FTIR spectroscopy. The analysis revealed that sediment samples contained 72.22 items kg⁻¹, while seawater samples had 0.12 items L⁻¹ of microplastics. The most common types of microplastics were fibers and films, predominantly observed in black, blue, and transparent colors. The majority of microplastics were within the 0-50 µm size range (89%), with no particles exceeding 200 µm. Chemical analysis showed that the most common type of microplastic was Polyethylene (44%), followed by Polypropylene (25%), Polystyrene (15%), Polyvinyl Acetate (12%), and Polyethylene Terephthalate (4%). In conclusion, microplastics pose significant risks to marine ecosystems and human health. The study emphasizes the need for improved waste management systems, regular monitoring, and the implementation of effective remediation methods to mitigate this growing problem.