Ordu ili sahillerinde (Türkiye) mikroplastik karekterizasyonu, bolluğu ve dağılımı
Microplastic characterisation, abundance and distribution on the coast of ordu province (Turkey)
  1. Tez No: 883049
  2. Yazar: TUĞBA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYDIN UNCUMUSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Denizlerimizi kirleten en yaygın malzemelerden biri olan plastikler, artık küresel çapta ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu plastikler, çevremizde uzun süre kalıcılık gösterir ve giderek mikroplastik adını verdiğimiz çok daha küçük parçacıklara dönüşürler. Bu çalışması kapsamında, Ordu İli sahillerinden, 6 farklı istasyondan alınan kum ve deniz suyu numunelerinde, mikroplastik profili detaylı bir şekilde incelenmiştir. Mikroskopik ve μ-FTIR spektroskopu kullanılarak yapılan analizler sonucunda, kum ve deniz suyu numunelerinde mikroplastiklerin varlığı belirlenmiş ve bunların karakterizasyonu bolluğu ve dağılım özellikleri ortaya konmuştur. Bu çalışmada, sediman örneklerinde 291,11 öğe kg-1 ve su örneklerinde 0,263 öğe L-1 mikroplastik bulunmuştur. En fazla lif ve film tipi mikroplastik parçalarına rastlanmış olup, bu parçaların genellikle mavi ve saydam renklerde olduğu tespit edilmiştir. Mikroplastiklerin yaygın olarak 0-50µm boyut aralığında (%50,71) olduğu ve tespit edilen mikroplastiklerin 800 µm'den daha büyük olmadığı gözlemlenmiştir. Gözlemlenen Mikroplastik çeşitlerinden çoğunlukla (%46) Polietilen ve bunu sırayla, Polipropilen (%19), Polisitren (%16), Polivinil Asetat (%15) ve Polirtilen Tereftelat (%4) takip etmiştir. Sonuç olarak, mikroplastikler insan sağlığına ve çevreye yönelik ciddi tehditler oluşturmakta ve denizlere bırakılan atıkların neden olduğu riskin azaltılması için öncelikle atık üretiminin azaltılması, gerekli önlemlerin alınması, izleme çalışmalarının yapılması ve gerekli giderim yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastics, one of the most common materials polluting our seas, are now a serious global problem. These plastics persist in our environment for a long time and gradually turn into much smaller particles that we call microplastics. In this study, the microplastic profile of sand and seawater samples taken from 6 different stations from the coasts of Ordu Province was analysed in detail. As a result of microscopic and μ FTIR spectroscopic analyses, the presence of microplastics in sand and seawater samples was determined and their characterisation, abundance and distribution characteristics were revealed. In this study, 291,11 items kg-1 microplastics was found in sediment samples and 0,263 items L-1 microplastics in water samples. Fibre and film type microplastic fragments were found the most and it was determined that these fragments were generally blue and transparent in colour. It was observed that microplastics were commonly in the size range of 0-50µm (50.71%) and the detected microplastics were not larger than 800 µm. Most of the microplastics observed were polyethylene (46%), followed by polypropylene (19%), polystyrene (16%), polyvinyl acetate (15%) and polytylene tereftelate (4%). As a result, microplastics pose serious threats to human health and the environment, and in order to reduce the risk caused by wastes released into the seas, it is necessary to reduce waste generation, take necessary measures, carry out monitoring studies and apply the necessary removal methods.