Köşklerden sokaklara röportajları, hikâyeleri ve romanlarıylaSuat Derviş
From mansions to streets: Interviews, stories and novels by Suat Derviş
  1. Tez No: 920242
  2. Yazar: DİLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, ilk gençlik yıllarından ölümüne kadar, yaşamının yarım asıra yakın bölümünde hem edebiyatçı hem de gazeteci kimliğiyle varlık gösteren ancak dev külliyatına rağmen göz ardı edilen, yaşadığı dönemde hak ettiği değeri görmediği düşünülen Suat Derviş'i; edebiyat sosyolojisi perspektifiyle incelemeyi amaçlamıştır. 1930'ların sonuna değin şahsi konuları işleyen yazarın bu dönemden sonra topluma yönelmesindeki gerekçeleri anlamak adına hem yaşamının hem de gazeteci kimliğinin eserleri üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Bu amaç doğrultusunda giriş bölümünde edebiyat sosyolojisi alanına dair genel bir bilgilendirme yapılarak çalışma alanı netleştirilmiştir. Birinci bölümde Suat Derviş'in yaşamı, sanatı ve eserlerine değinilmiş; ikinci bölümde Türk romanının gelişim seyrine ve Toplumcu Gerçekçi yaklaşıma yer verilmiş, üçüncü bölümde ise Suat Derviş'in gazeteci kimliğiyle 1935-1937 yılları arasında Son Posta, Cumhuriyet ve Tan gazetelerinde yaptığı röportajları, bunlarla aynı dönemde kaleme aldığı ve çeşitli gazetelerde tefrika ettiği bazı hikayeleri ve toplumcu ögelerin baskın olduğu Bu Olan Şeylerin Romanıdır, İstanbul'un Bir Gecesi, Fosforlu Cevriye ve Ankara Mahpusu adlı romanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Suat Derviş, who existed as both a literary writer and a journalist for nearly half a century of her life, from her early youth until her death, but who was ignored despite her huge oeuvre and who was thought to have been underappreciated during her lifetime, from the perspective of sociology of literature. In order to understand the reasons why the author, who dealt with personal issues until the end of the 1930s, turned towards society after this period, the impact of both her life and her journalist identity on her works was tried to be understood. For this purpose, the introduction provides a general information about the field of sociology of literature and clarifies the field of study. In the first part, Suat Derviş's life, art and works are discussed; in the second part, the course of development of the Turkish novel and the Socialist Realist approach are discussed; and in the third part, Suat Derviş's interviews conducted in the newspapers Son Posta, Cumhuriyet and Tan between 1935 and 1937 as a journalist, some of her stories written in the same period and published in various newspapers, and her novels Bu Olan Şeylerin Romanıdır, İstanbul'un Bir Gecesi, Fosforlu Cevriye and Ankara Mahpusu, in which socialist elements are dominant, are analyzed.