Bitkisel yağ taşıma araçlarının yıkama sularının elektrokoagülasyon ve membran biyoreaktör prosesleri ile kombine arıtımı
Combined treatment of washing water of vegetable oil transport vehicles by electrocoagulation and membrane bioreactor processes
  1. Tez No: 920241
  2. Yazar: GÜLŞAH ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAVERDİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yağlı atık suyun karmaşıklığı ve tek bir teknolojinin iyileştirmedeki yetersizliği nedeniyle yağ içerikli atık suların etkin bir şekilde uzaklaştırılması için son zamanlarda kombine arıtım teknolojileri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında bitkisel yağ içerikli atık suyun arıtım kombinasyonunda elektrokoagülasyon (EK) prosesinin membran biyoreaktör (MBR) prosesinde ön ve son arıtım kombinasyonu araştırılmıştır. EK ön arıtım ile 60. dk, pH 5.5'te, 50 A/m2 de %50 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. EK+MBR sonrası KOİ, tank içinde %86,32 ve süzüntüde ise %91,65 giderim verimi elde edilmiştir EK son arıtım kombinasyonunda ham atık suyun 20 gün sonra MBR deney sonuçlarına göre KOİ, tank içinde %82 ve süzüntüde ise %86 giderim verimi elde edilmiştir. EK sonrası ise 90. dk, pH 7 de ve 200 A/m2 akım yoğunluğunda %47,61 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Ülkemizde yürürlükte olan Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde yer alan sektörel deşarj limitlerine göre tez çalışmamıza konu olan sektör için belirlenmiş KOİ parametresine ait deşarj limitinin 150 mg/L olduğunu göz önüne alırsak, EK ve MBR arıtım yöntemlerinin tek başına bu tür atık sular için yeterli olmadığı görülmektedir. Elde edilen sonuçlar, bu tür hibrit sistemlerin sürdürülebilir su arıtma teknolojileri için potansiyel vadettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the complexity of oily wastewater and the inability of a single technology to treat it, combined treatment technologies have recently been used to effectively remove oily wastewater. In this thesis study, the combination of pre- and post-treatment in the membrane bioreactor (MBR) process and the electrocoagulation (EK) process for the treatment of wastewater containing vegetable oil was investigated. With EK pre-treatment, 50% COD removal efficiency was achieved at 60 minutes, pH 5.5, and 50 A/m². After EK+MBR treatment, COD removal efficiency reached 86.32% in the tank and 91.65% in the filtrate. According to the MBR test results of raw wastewater after 20 days in the EK final treatment combination, 82% COD removal efficiency was achieved in the tank and 86% removal efficiency in the filtrate. After EK, 47.61% COD removal efficiency was achieved at 90 minutes, pH 7, and 200 A/m² current density. Considering that the discharge limit for the COD parameter, determined for the sector subject to this thesis study, is 150 mg/L according to the sectoral discharge limits set by the Water Pollution Control Regulation in our country, it can be seen that EK and MBR treatment methods alone are not sufficient for this type of wastewater. The results obtained show that such hybrid systems promise potential for sustainable water purification technologies.