Türk mutfağına yönelik marka deneyimi ve değeri ilişkisinde deneyimsel değer ve kültürel yetkinliğin rolü
The Role of experiential value and cultural competence in the relationship between brand experience and value towards Turkish cuisine
- Tez No: 920259
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Türk mutfak kültürünün marka olarak ifade edilmesi ve bir marka olarak kazandığı değerin Türkiye'nin turizm, gıda, tarım ve sanayi endüstrilerine doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlayarak ekonomik büyümeye neden olacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı Türk mutfağının marka deneyimi ve marka değeri ilişkisinde deneyimsel değer ve kültürel yetkinliğin rolünü incelemektir. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistler oluşturmaktadır. Örneklemini ise İstanbul ilini ziyaret eden Türk mutfağını deneyimlemiş yabancı turistler oluşturmaktadır. Post-pozitivist yaklaşımla nicel olarak tasarlanan bu araştırmada veri toplama aracı olarak birincil verilerin toplanmasına olanak sağlayan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında önerilen ölçüm yapısının geçerliliği ve güvenilirliğini incelemek amacıyla 404 adet katılımcıdan kasti örnekleme ve kolayda örnekleme yöntemiyle pilot veriler toplanmıştır. Ölçüm yapısına uygulanan AFA ve DFA sonucunda ölçüm modelini geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmıştır. Bu kapsamda dört faktörlü bir ölçüm yapısı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması olarak oluşturulan nihai anket ile teorik modelini test etmek üzere pilot verilerden bağımsız kasti ve kolayda örnekleme yöntemi ile 656 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri tarama süreci uygulanan veriler 652 katılımcı ile sınırlandırılmıştır. Toplanan verilere KEKK-PLS yapısal eşitlik modellemesi analizleri yapılmıştır. Araştırmanın ölçüm modelinin test edilmesi amacıyla iç güvenilirlik, birleşme ve ayrışma geçerliliği testleri incelenmiştir. Araştırmanın ölçüm modelinin kabul edilmesinin ardından yapısal model test edilmiştir. Bu bağlamda yol analizleri ve hipotez testleri yapılmıştır. Araştırma kapsamında önerilen yedi hipotez de kabul edilmiştir. Bu kapsamda araştırmada önerilen Türk mutfağının marka deneyiminin deneyimsel değer üzerinde, deneyimsel değerin Türk mutfağının marka değeri üzerinde istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda Türk mutfağının marka deneyiminin kültürel yetkinlik üzerinde, kültürel yetkinliğin ise Türk mutfağının marka değeri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında incelenen aracılık ilişkisini test eden iki hipotezde kabul edilmiştir. Bu kapsamda Türk mutfağının marka deneyimi ve Türk mutfağının marka değeri ilişkisinde deneyimsel değer ve kültürel yetkinliğin aracılık rolü ampirik olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The value gained through branding of Turkish culinary culture is thought to directly and indirectly contribute to Turkey's tourism, food, agriculture and industry industries, resulting in economic growth. The main purpose of the research is to examine the mediating role of experiential value and cultural competence in the relationship between brand experience and brand value of Turkish cuisine. The universe of this research consists of foreign tourists visiting Turkey. The sample consists of foreign tourists visiting Istanbul who have experienced Turkish cuisine. In this research designed quantitatively with a post-positivist approach, the survey technique that allows primary data collection was used as the data collection tool. To examine the validity and reliability of the measurement structure proposed within the scope of the research, pilot data were collected from 404 participants using deliberate sampling and convenience sampling methods. As a result of the EFA and CFA applied to the measurement structure, the validity and reliability of the measurement model were proven. In this context, a four-factor measurement structure emerged. To test the theoretical model with the final survey form created as the second stage of the research, data were collected from 656 participants with the intentional and convenience sampling method independent of the pilot data. The data applied in the data screening process was limited to 652 participants. KEKK-PLS structural equation modelling analyses were performed on the collected data. Internal reliability, convergent and discriminant validity tests were examined to test the measurement model of the research. After the measurement model of the research was accepted, the structural model was tested. In this context, path analyses and hypothesis tests were performed. All seven hypotheses proposed within the scope of the research were accepted. In this context, it was determined that the brand experience of Turkish cuisine suggested in the research had a statistically positive and significant effect on experiential value, and experiential value had a statistically positive and significant effect on the brand value of Turkish cuisine. At the same time, it was determined that the brand experience of Turkish cuisine had an effect on cultural competence, and cultural competence had an effect on the brand value of Turkish cuisine. In addition, two hypotheses testing the mediation relationship examined within the scope of the research were accepted. In this context, the mediating role of experiential value and cultural competence in the relationship between the brand experience of Turkish cuisine and the brand value of Turkish cuisine has been empirically proven.