Korelilerin Türk mutfağına yönelik etnik yiyecek tüketme eğilimlerini etkileyen unsurların incelenmesi
An examination of the factors affecting Koreans' intention to consume ethnic food towards Turkish cuisine
  1. Tez No: 935778
  2. Yazar: SEDA OYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BORA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Etnik yiyecekler, tarihsel ve kültürel bir ilişkiye sahip olan ürünler olarak, günümüzde yalnızca hayatta kalma amacıyla değil, aynı zamanda kültürel değerleri anlamak için de tüketilmektedir. Menşe ülke imajı ile etnik yiyecek tüketim niyeti arasındaki ilişki, özellikle Güney Kore gibi kültürel çeşitliliğe sahip bağlamlarda son yıllarda önemli bir araştırma konusu olmuştur. Yapılan bu çalışmada, Güney Kore'deki menşe ülke imajı ile etnik yiyecek tüketim niyeti arasındaki ilişki incelenmiş ve bu ilişki üzerinde yiyecek neofilisinin ve tüketici etnosentrizminin düzenleyici bir etkisinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Güney Kore'nin başkenti Seul'de 253 katılımcıdan veri toplanmış ve önerilen araştırma modelindeki hipotezler kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) ile SmartPLS 4.0 programında test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, makro ülke imajının Koreli bireylerin Türk mutfağına yönelik tüketim niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermezken mikro ülke imajı, etnik yiyecek tüketim niyetini güçlü bir şekilde etkilemiştir. Ayrıca yiyecek neofilisi, makro ülke imajının etnik yiyecek tüketim niyeti üzerindeki etkisini güçlendirirken, mikro ülke imajı ile olan ilişkisinde düzenleyici bir etki göstermemiştir. Buna ek olarak; tüketici etnosentrizminin hem makro hem de mikro ülke imajı ile olan ilişkisinde düzenleyici bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ethnic foods, as products with historical and cultural significance, are consumed today not only for survival but also to understand cultural values. The relationship between country-of-origin image and ethnic food consumption intention has recently become an important research topic, particularly in culturally diverse contexts such as South Korea. This study examines the relationship between the country-of-origin image and ethnic food consumption intention in South Korea and investigates whether food neophilia and consumer ethnocentrism have a moderating effect on this relationship. Data was collected from 253 participants in Seoul, South Korea, and the hypotheses in the proposed research model were tested using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) with the SmartPLS 4.0 software. The results show that macro country-of-origin image does not have a significant effect on Koreans' intention to consume Turkish cuisine, while micro country-of-origin image strongly influences ethnic food consumption intention. Additionally, food neophilia strengthens the effect of macro country-of-origin image on ethnic food consumption intention but does not show a moderating effect on the relationship with micro country-of-origin image. Furthermore, consumer ethnocentrism does not have a moderating effect on the relationship with either macro or micro country-of-origin image.