Evaluating the efficacy of endophytic Pseudomonas Spp. through root coating to prevent some important bacterial pathogens of tomato (Solanum lycopersicum)
Domatesin (Solanum lycopersicum) bazı önemli bakteriyel patojenlerinin önlenmesinde endofitik Pseudomonas spp.'nin kök kaplama yoluyla etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 920268
  2. Yazar: AHMEDNUR YUSUF IDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM CANİK OREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Domates üretimi, önemli verim kayıplarına neden olan yüksek derecede virülent patojenler olan bakteriyel solgunluk ve kanser (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Cmm) ile bakteriyel benek (Pseudomonas syringae pv. tomato, Pst) nedeniyle önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Mevcut kontrol stratejileri büyük ölçüde çevresel ve dirençle ilgili endişeler bakır bazlı antimikrobiyal bileşiklere dayanmaktadır. Bu çalışma, bu patojenlere karşı sürdürülebilir biyokontrol ajanları olarak Pseudomonas fluorescens strainlerinin potansiyelini araştırmıştır. İn vitro antagonistik aktiviteleri temel alınarak dört floresan Pseudomonas straini (46/a1, 27/3, M17, M11) in vivo değerlendirme için seçilmiştir. Bu strainler, domates bitkilerine kök inokülasyonu yoluyla uygulanmış ve Cmm ile Pst'ye karşı etkinlikleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz, M17 straininin kontrol uygulamaları ile karşılaştırıldığında hastalık şiddeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ve dolayısıyla sınırlı veya hiç biyokontrol etkinliği göstermediğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, 27/3, 46/a1 ve M11 strainleri hastalık şiddetini önemli ölçüde azaltmıştır. 27/3 straini, hastalık şiddetini Cmm'ye karşı %44 ve Pst'ye karşı %48 oranında azaltırken, 46/a1 straini her iki patojene karşı %40 oranında azalma sağlamıştır. M11 straini ise en etkili strain olarak belirlenmiş ve Cmm'ye karşı %28, Pst'ye karşı ise %32 oranında hastalık şiddetini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Tomato production faces significant challenges from bacterial wilt and canker (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Cmm) and bacterial speck (Pseudomonas syringae pv. tomato, Pst), which are highly virulent pathogens causing substantial yield losses. Current control strategies rely heavily on copper-based antimicrobial compounds, which pose environmental and resistance-related concerns. This study investigated the potential of Pseudomonas fluorescens strains as sustainable biocontrol agents against these pathogens. Four fluorescent Pseudomonas strains (46/a1, 27/3, M17, M11) were selected for in vivo evaluation based on their in vitro antagonistic activity, as determined by inhibition zones. These strains were introduced into tomato plants via root inoculation, and their efficacy against Cmm and Pst was assessed. Statistical analysis revealed that strain M17 showed no significant impact on disease severity compared to control treatments, indicating limited or no biocontrol efficacy. In contrast, strains 27/3, 46/a1, and M11 significantly reduced disease severity. Strain 27/3 reduced disease severity by 44% against Cmm and 48% against Pst, while strain 46/a1 achieved reductions of 40% for both pathogens. Strain M11, however, was the most effective strain, reducing disease severity by 28% against Cmm and 32% against Pst.