Farklı dönemlerde yapılan imar planlarının kentsel sosyal ve teknik altyapı alan standartları açısından değerlendirilmesi: Adana örneği
Evaluation of zonning plans made in different periods in terms of urban social and technical infrastructure area standards
  1. Tez No: 920277
  2. Yazar: EMRAH HERMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENAP YOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kent Şehir planlamanın tarihine baktığımızda, her yeni imar planının veya çıkarılan her yasanın, o dönemde yaşanan bir sorunu çözmek amacıyla yapıldığını görürüz. Osmanlı Dönemi'nde yapılan imar planları ve çıkarılan mevzuatlar incelendiğinde, bu dönemde yaşanan en büyük sorunun yangınlar olduğu görülmektedir. Ancak Türkiye'de 1950'li yıllardaki kentleşme sürecine bakıldığında; göçün niteliğinin değişmesi ve kentlere yerleşen grupların kontrolsüz ve hızlı bir şekilde artması sonucunda yaşanan en önemli sorunlardan birinin artan nüfusun gereksinimlerini karşılayacak yeterli konut stokunun olmaması olduğu görülmektedir. Bu dönemde kentin yapısal biçiminde ve sosyo-kültürel dokusunda yaşanan değişimler nedeniyle şehir plancıları tarafından çok sayıda farklı imar planı yapılmıştır. 1980'lerden sonra kent planlama sürecinin odak noktası kentsel rant olmuş, kent planlamanın temel kaygısı kentsel rant yaratmak olmuştur. Tüm bu süreçlere paralel olarak kentlerde temel barınma ve çalışma ihtiyaçlarını karşılayan bireylerin yaşam kalitesi konuları sorgulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı dönemlerde yapılan imar planlarında kentsel yaşam kalitesinin en büyük belirleyicisi olan kentsel sosyal ve teknik altyapı standartlarının zaman içindeki gelişimini incelemektir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise farklı dönemlerde yapılan imar planlarında kentsel sosyal ve teknik altyapı standartlarının yeterli/yetersiz olmasının nedenleri ve bu sorunun çözümüne yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Looking at the history of urban planning, we understand that every new development plan or legislation enacted was made to solve a problem being experienced at that time. When the development plans made during the Ottoman Period and the legislation enacted are examined, it is seen that the biggest problem experienced during that period was fires. However, when we look at the urbanization process in Turkey in the 1950s; as a result of the change in the nature of migration and the uncontrolled and rapid increase of the groups settling in cities, it is seen that one of the most important problems experienced was the lack of sufficient housing stock to meet the needs of the increasing population. Due to the changes in the structural form and socio-cultural texture of the city experienced during this period, many different development plans were made by city planners. After the 1980s, the focus of the urban planning process was urban rents and the main concern of urban planning was to generate urban rents. In parallel with all these processes, in cities, the quality of life issues has begun to be questioned for individuals who meet their basic shelter and work needs. This study aims to examine the development of urban social and technical infrastructure standards in time, which are the biggest determinants of urban life quality in development plans made in different periods. In the conclusion part of the study, the reasons for the adequacy/inadequacy of urban social and technical infrastructure standards in the development plans made in different periods and suggestions for the solution of this problem are included.