Torsiyonel fakoemülsifikasyonda kullanılan iğnelerin kornea üzerine etkisi
Effect of tips used in torsional phacoemulsification on the cornea
- Tez No: 920280
- Danışmanlar: UZMAN OKAN AKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı torsiyonel fako kullanılan 45 derece Kelman fako iğnesi ile 45 derece İntrepid Dengeli(Balanced tip) fako iğnelerinin verimliliğini ve bu iğnelerin ön segment parametrelerine, kornea endoteline, cerrahi süresine ve kullanılan toplam enerji miktarına olan etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, intrepid dengeli fako iğnesi grubunda 90 hasta, Kelman fako iğnesi grubunda 90 hasta olmak üzere dahil etme kriterlerine uyan 180 hastanın 180 gözünün verileri retrospektif olarak tarandı. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası tam oftalmolojik muayenesi, speküler mikroskobi ile kaydedilen kornea endotel hücre yoğunluğu, VK, HEX, SKK değerleri, optik biyometri ile ölçülen aksiyel uzunluk değerleri ve ön kamara derinliği değerleri ve fakoemülsifikasyon cihazı verileri kaydedildi. Operasyon öncesi ,operasyon sonrası 1. gün ve 1. ay muayenesinde ölçülüp kaydedilen değerler ile operasyon sırasında kaydedilen fakoemülsifikasyon cihazı verileri incelenmiş ve İntrepid fako iğnesi ve Kelman fako iğnesi kullanılarak yapılan cerrahiler kaydedilen değerler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Cerrahi öncesi yaş, cinsiyet, LOCS3 sınıflamasına göre katarakt yoğunluğu, EİDGK, GİB, EHY, CV, HEX, SKK, aksiyel uzunluk ve ön kamara derinliği gibi demografik veriler ve klinik özellikler iki grup arasında benzerdi. İntrepid dengeli fako iğnesi kullanılan grupta Kelman grubuna oranla daha kısa sürede daha düşük ortalama torsiyonel genlik kullanılmıştı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the efficiency of the 45-degree Kelman phaco tip with that of the 45-degree Intrepid Balanced phaco tip used in torsional phacoemulsification, and to evaluate their effects on anterior segment parameters, the corneal endothelium, surgical duration, and the total energy used. Materials and Methods: In our study, data of 180 eyes of 180 patients who met the inclusion criteria, 90 patients in the intrepid balanced phaco tip group and 90 patients in the Kelman phaco tip group, were retrospectively screened. Preoperative and postoperative complete ophthalmologic examination, corneal endothelial cell density (ECD), coefficient of variation (CV), hexagonality (HEX), central corneal thickness (CCT) values recorded by specular microscopy, axial length values and anterior chamber depth values measured by optical biometry, and phacoemulsification device data were recorded. Preoperative, postoperative 1st day and 1st month examinations measured and recorded values and phacoemulsification device data recorded during the operation were examined and surgeries performed using Intrepid phaco tip and Kelman phaco tip were compared in terms of recorded values. Results: According to the results obtained in the study, demographic data and clinical features such as age, gender, cataract density according to LOCS3 classification, best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), ECD, CV, HEX, CCT, axial length and anterior chamber depth were found to be similar between the two groups. In the group using the Intrepid balanced phaco tip, lower average torsional amplitude was used in a shorter time compared to the Kelman group.