Beyaz eşya sektöründe kullanılmak üzere aktif karbon dolgulu polipropilen kompozitlerin özelliklerinin karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative study on the properties of activated carbon-filled polypropylene composites for use in the white goods sector
- Tez No: 920287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN GECÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Plastikler dayanıklı, yalıtkan, hafif ve ucuz malzemelerdir. Şekil verilebilme özelliği yüksek, esnek veya rijit olarak üretilebildikleri için kullanım alanı da geniştir. Plastiklerin günümüzde her sektörde kullanılması, atık miktarının da her geçen gün kaçınılmaz olarak artması anlamına gelmektedir. Plastik malzemelerin kullanımının azaltılması, çevre kirliliğiyle mücadelede önemli bir adımdır. Plastik atıklar, doğada yüzyıllar boyunca parçalanmadan kalabilir ve ekosistemlere zarar verebilir. Plastik atıklarının azaltımına yönelik en önemli çözüm, kaynakta azaltma yöntemidir. Bu noktada plastik atıkların kolay çözünmemesi ve çevrede birikerek kirliliğe sebep olmasından dolayı sanayide yaygın olarak kullanılan ve polimer madde olan polipropilen ile organik madde olan toz aktif karbonun birleşiminden oluşacak yeni kompozit malzeme yapılarak belirli ölçüde plastik malzeme üretimini kaynağında azaltmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada hammaddesi farklı üç ayrı toz aktif karbonun polipropilen ile oluşturduğu kompozit malzemenin özellikleri hem kendi aralarında hem de polipropilen malzeme ile karşılaştırılmıştır. Kullanılan aktif karbonların hammaddeleri sırasıyla hindistan cevizi kabuğu, zeytin çekirdeği ve odun kabuğu olmak üzere üç çeşittir. Polipropilene ağırlıkça %20 oranında toz aktif karbon ilave edilerek ekstrüder makinesi yardımıyla bileşik haline getirilmiştir. Daha sonra enjeksiyon kalıp makinesi ile hammaddesi farklı üç ayrı kompozit numune imalatı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelerle belirli mekanik testler ve analizler yapılarak hem kendi içlerinde hem de polipropilene göre kıyaslama yapılmıştır. Kompozit malzemelerin mukavemetinin ve sertlik değerinin polipropilenden daha yüksek olduğu, elastisitesinin de polipropilene göre düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan FTIR analizine göre kompozit malzemenin polipropilene benzerlik oranı yaklaşık %87.5 olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak elde edilen yeni kompozit malzemenin plastik kullanımını azaltacağı ve aynı zamanda aktif karbonların hammadde farklılığının kendi içerisinde çok fazla farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics are durable, insulating, lightweight, and cost-effective materials. Their high moldability and ability to be produced as flexible or rigid make them widely applicable across various industries. However, the extensive use of plastics in almost every sector has inevitably led to a significant increase in waste over time. Reducing the use of plastic materials is a critical step in combating environmental pollution. Plastic waste can remain in the environment for centuries without degrading, causing harm to ecosystems. One of the most effective solutions for reducing plastic waste is source reduction. In this context, the aim was to mitigate plastic production at its source by creating a new composite material combining polypropylene, a widely used industrial polymer, with powdered activated carbon, an organic material, to address the persistent accumulation and pollution caused by plastic waste. In this study, the properties of composite materials made by combining polypropylene with three types of powdered activated carbon derived from different raw materials“coconut shell, olive seed, and wood bark”were analyzed and compared both among themselves and with polypropylene. The composites were prepared by adding 20% of the weight of powdered activated carbon to polypropylene using an extruder machine. Subsequently, three distinct composite samples, each with different raw materials, were produced using an injection molding machine. Mechanical tests and analyses conducted on the samples revealed that the composite materials exhibited higher strength and hardness than polypropylene, while their elasticity was lower. Furthermore, FTIR analysis showed that the similarity ratio of the composite material to polypropylene was approximately 87.5%. In conclusion, the newly developed composite material is expected to reduce plastic usage, and it was determined that the differences in the raw materials of the activated carbons did not significantly affect the material properties.