Bina aerodinamiğinin yapı yüksekliği, yapı konumu ve yapılar arası mesafe ile ilişkisinin az katlı toplu konut yerleşkesi üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of building aerodynamics with building height, building location and distance inter-buildings on a low-rise mass housing campus
  1. Tez No: 920325
  2. Yazar: KÜBRA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bina aerodinamiği kavramı, kentsel dokudaki ve yapılar etrafındaki hava akımı hareketlerini kapsamaktadır. Yapı yüksekliği, yapı konumu ve yapılar arası mesafe ilişkisi bina aerodinamiğini etkilemektedir. Bu etkilerin olumsuzluğunun en aza indirgenmesi ve yaşanılabilir bir ortam oluşturulabilmesi için ön tasarım aşamasında gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu nedenle bina aerodinamiğinin yapılar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesine yönelik model ve analizlerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda yapılan tez çalışmasının amacı bina aerodinamiği ve rüzgâr ilişkisi kavramlarının az katlı toplu konut yerleşkesi üzerinden analiz edilmesiyle birlikte ön tasarımda yapılacak müdahalelere göre en uygun bina yüksekliğinin, bina konumunun ve binalar arası mesafe ilişkisinin tespit edilmesini sağlamaktır. Bu amaç çerçevesinde örneklem olarak seçilen Tunç Park Ankara Toplu Konut Yerleşkesindeki binaların aerodinamiği, bina yüksekliği, bina konumu ve binalar arası mesafe ilişkileri gözetilerek hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz aşamasında Autodesk CFD yazılımı kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucu bina aerodinamiği etkisinin en aza indirgendiği bir yerleşke tasarım önerisi geliştirilmiştir. Ortaya çıkan rüzgâr kuvveti değerleri, tasarım önerisinin temel çıktıları olarak belirlenmiştir. Az katlı toplu konut yerleşkesi üzerinden bina yüksekliği, bina konumu ve binalar arası mesafe ilişkilerinin değiştirilmesi sonucu yapıları etkileyen rüzgâr kuvvetinin minimum değeri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of building aerodynamics covers airflow movements in the urban fabric and around buildings. Building height, building location, and the distance between buildings affect building aerodynamics. To minimise these negative effects and create a habitable environment, necessary measures should be taken at the preliminary design stage. For this reason, it is important to develop models and analyses to evaluate the effects of building aerodynamics on buildings. In this context, this thesis aims to analyse the concepts of building aerodynamics and wind relationship through a low-rise housing settlement and to determine the most appropriate building height, building location and distance relationship between buildings according to the interventions to be made in the preliminary design. Within the framework of this purpose, the aerodynamics of the buildings in Tunç Park Ankara Housing Settlement, which was selected as a sample, were analysed by Computational Fluid Dynamics (CFD) method by considering the building height, building location and inter-building distance relations. Autodesk CFD software was used in the analysis phase. As a result of the analysis, a campus design proposal has been developed to minimise the building's aerodynamic effect. The resulting wind force values were determined as the main outputs of the design proposal. The minimum value of the wind force affecting the buildings was obtained by changing the building height, building position and distance relations between the buildings over the low-rise public housing settlement.