Unveiling economic patterns in Türkiye: Crisis and policy regimes through TICC analysis
Türkiye'nin ekonomik dinamiklerinin TICC algoritması ile analizi: Krizler ve politika rejimleri
  1. Tez No: 920333
  2. Yazar: BENGİSU AÇIKGÖZ DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Türkiye iktisadının 35 yıllık bir dönemdeki (1988–2023) yapısal ve zamansal dinamiklerini TICC algoritmasını kullanarak incelemektedir. 25 iktisadi gösterge kullanılarak yapılan analizde, krizler, politika değişimleri ve toparlanma süreçleriyle şekillenen yedi farklı makroiktisadi küme bulunmuştur. Geleneksel ekonometrik modellerin ceteris paribus varsayımından uzaklaşarak, bu çalışma iktisadi değişkenlerin birbiriyle olan bağlantılarını ve zaman içinde değişen ilişkilerini kapsayan bütüncül bir perspektif sunmaktadır. Ana bulgular, Türkiye'nin iktisadi seyrinin istikrar, dalgalanma ve deneysel politikalarla şekillenen dönemlerden oluştuğunu ortaya koymaktadır. 1994 mali krizi, ticaret-istihdam dengelerini öne çıkarırken, 2001 reformları, yapısal düzenlemelerle sağlanan istikrarı gözler önüne sermektedir. Son kümeler ise, enflasyonist baskılar ve dış kırılganlıklarla şekillenen politikalardan, istikrar ve güvenilirliğe vurgu yapan daha geleneksel makroiktisadi çerçevelere geçişi yansıtmaktadır. Bu bulgular, Türkiye'nin iktisadi davranışını daha derinlemesine anlamamızı sağlamakta ve sistemik etkileşimlerin rejim geçişlerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, iktisadi çözümlemeleri bilimsel bir titizlikle ele alarak, örtük yapıların ve zamansal bağımlılıkların analizini yapmaktadır. Gerçek dünyadaki iktisadi sistemlerin karmaşıklığını benimseyen bu araştırma, karar alıcılar için uygulanabilir içgörüler sunarak tahmin modelleme ve bilinçli karar süreçleri için dönüştürücü bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the structural and temporal dynamics of Türkiye's economy over a 35-year period (1988–2023) using the Toeplitz Inverse Covariance Clustering (TICC) algorithm. Analyzing 25 multivariate economic indicators, the study identifies seven distinct macroeconomic clusters, each representing unique economic regimes shaped by crises, policy shifts, and recovery efforts. By moving beyond the ceteris paribus assumption of traditional econometric models, this research provides a holistic perspective on the interconnectedness of economic variables and their evolving relationships over time. Key findings reveal how Türkiye's economic trajectory is marked by periods of stability, volatility, and experimentation. The 1994 financial crisis highlights trade-employment trade-offs, while the 2001 reforms showcase stabilization driven by structural adjustments. Recent clusters capture a shift from unorthodox policies, characterized by inflationary pressures and external vulnerabilities, to a return to orthodox macroeconomic frameworks emphasizing stability and credibility. These insights offer a nuanced understanding of Türkiye's economic behavior, illustrating how systemic interactions shape transitions between regimes. This study bridges economic heuristics with scientific rigor, using advanced computational tools to uncover latent patterns and temporal dependencies. By embracing the complexity of real-world economic systems, it provides actionable insights for policymakers, offering a transformative framework for predictive modeling and informed decision-making.