İlköğretim İkinci Sınıf Türkçe ders kitaplarının niteliklerine ilişkin Öğretmen ve Uzman görüşleri
Teacher and Specialist opinions of the qualities of Prime Second Grade Turkish Textbooks
- Tez No: 100350
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim okullarının 2. sınıflarında okutulan Türkçe ders kitapları hakkında öğretmen, grafik tasarımcı ve Türkçe uzmanlarının görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan ikinci sınıfi okutan sınıf öğretmenleri ile grafik tasarımcılar ve Türkçe uzmanları oluşturmaktadır. Evrenden 76 okul random olarak seçilmiştir. Bu okullarda görev yapan ikinci sınıf öğretmenlerine anket uygulanmıştır. 3 grafik tasarımcı, 3 Türkçe uzmanı toplam 6 uzman ile görüşme yapılmıştır. Araştırma betimsel niteliktedir. Araştırmada, öğretmenlerden veriler anket yoluyla alınarak incelenmiştir. Ankette 44 madde bulunmaktadır. Ankette likert tipi ölçek kullanılmıştır. Öğretmenlerin görüşlerini belirlemek için verilen yanıtların frekansları ve yüzde dağılımları tablolaştınlmıştır. Grafik tasarımcılar ile Türkçe uzmanlarından ise veriler yapılan görüşme ile elde edilmiştir. Görüşmede yapılandırılmamış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenler, ders kitaplarının çoğunun öğretmen kılavuzlarının olmadığım, ders kitabına yardımcı görsel ve işitsel (kaset, video kaset, cd. v.b. gibi) araç- gereçin bulunmadığını, kitabın sonundaki sözlüklerin metindeki yeni kavramların tümünü kapsamadığım belirtmişlerdir. Öğretmenlerin, ders kitabındaki görsel ve teknik düzenle ilgili önermelerin hepsine %50'nin üzerinde katılım gösterdiği bulunmuştur. Bununla beraber kitabın cildinin dayanıklılığı ve kullanışlığı, kapak tasannu, resimleme ile ilgili önermelerin yüzdeleri nispeten düşük olduğu bulunmuştur. Öğretmenler, ders kitabının içerikle ilgili önermelerinin çoğuna %50'nin üzerinde katılım göstermişlerdir. Fakat metinlerde çağdaş Türk yazar ve ozanlarının eserlerine yer verilmesi, metinlerin sanat değeri taşıması ve okumaya özendirmesi, metinlerin başında dikkati çekmeyi ve güdülemeyi sağlayıcı çalışma, çocuğun duygusal gelişimi, çocuğun sosyal gelişimi ile ilgili önermelerin yüzdeleri nispeten düşüktür.İçerikte eğitsel oyunlara yer verilmesi, çocuğun yaratıcılığının geliştirilmesi ile ilgili önermelere %50'nin altında katılım sağlandığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, Türkçe ders kitaplarının dil ve anlatım özelliklerine ilişkin önermelere katılım düzeyi genel olarak %50'nin üstünde bulunmuştur. Grafik tasarımcılar yapılan görüşme sonucunda, kitabın boyutunun öğrencinin kullanımı için uygun olduğunu, fakat kapak kartonu, kağıt kalitesi, ciltleme, sayfa tasarımı, resimlemelerin uygun olmadığım belirtmişlerdir. Grafik tasarımcılar daha nitelikli bir Türkçe ders kitabı için, yönetmeliklerde değişiklik yapılması gibi, bakanlık ile üniversitenin işbirliği ile kitap enstitüsü kurulması gibi, ilgili komisyonlarda alan uzmanlarının görevlendirilmesi gibi önerilerde bulunmuşlardır. Türkçe uzmanları yapılan görüşmede içerik, dil ve anlatım ile ilgili genellikle olumlu görüş belirtmişlerdir. Ancak yapılan görüşmelerde inceledikleri kitaplarla ilgili olarak, eğitsel oyunlara yer verilmediği, metin sayısının fazla olduğu, yaratıcı yazma çalışması olmadığını da belirtmişlerdir. Türkçe uzmanları daha nitelikli bir Türkçe ders kitabı için, bakanlık ile üniversitelerin etkili bir iletişim içinde olmaları gibi, çok yönlü inceleme denetleme komisyonları oluşturulması gibi, üniversitelerde bu konu ile ilgili yapılan tezlerden yararlanma gibi önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research was carried out with the purpose of determining the teachers', graphic designers' and Turkish linguists' opinions on the textbooks taught in second grade classes of the primary schools. The population of the study is comprised of the classroom teachers teaching second graders and employed in the metropolitan area of Ankara province, as well as graphic designers and Turkish linguists. A sample of 76 schools was drawn randomly from the population. A questionnaire was administered on the teachers teaching second graders in those schools. In addition, three graphic designers, three Turkish linguists, totally six specialists were interviewed. The research is a descriptive one. The questionnaire contains 44 items. A likert- type scale was made use of in the questionnaire. In order to determine teachers' opinions the frequencies and percentage distributions of the responds given were tabulated. The data were obtained with interview from graphic designers' and Turkish linguistics'. The form, which wasn't systematic, was used in the interview. According to findings of the research, teachers stated that the most of textbooks do not have teacher guides, they have no audiovisual equipment (such as tape cassettes, video cassettes, CD's etc.) to assist textbook, and the vocabulary section at the end of the book does not cover all of the newly introduced concepts in the text. It's found that teachers share the propositions concerning visual and technical arrangements in textbook at a level higher than 50%. On the other hand, it's found that the sharing percentages in the propositions concerning firmness and handiness of the bookbinding, cover design, and illustration were relatively low. Teachers shared most of the propositions concerning the content of textbook above 50%. However, the percentages of propositions concerning inclusion of contemporary Turkish writers' and poets' works into texts, capacity of texts to have artistic merits and intriguing qualities, works providing attention and motivation at the beginning of the text, child's emotional development, and child's social development were relatively low.IV It's determined that a sharing below 50% was obtained in propositions concerning the incorporation of educational plays, and improvement of child's creative ability. The level of teachers' sharing in proposition concerning wording and phrasing qualities of textbooks were, in general, above 50%. In conclusion with the interviews, graphic designers suggested that the dimensions of the book is appropriate to child's use, but the binding material, paper quality, binding, page design, and illustration were not appropriate. For a better quality Turkish textbook, graphic designer made recommendations such as amendment in regulations, establishment of a book institute with the collaboration of the ministry and university, and engagement of specialists from the field in the related committees. Turkish language specialists in the interviews suggested a positive appreciation in general. However in the interviews held, they also suggested that educational plays were unincorporated, the number of texts were overmuch, and the creative writing studies were lacked. For a better quality Turkish textbook, Turkish language specialists made recommendations such as an effective communication between the ministry and universities, multidimensional examining and supervising committees, and making use of the dissertations submitted to universities related to this subject.