Grafik tasarımda tıbbi illüstrasyon alanında yeni yaklaşımlar 3B illüstrasyon gösterimi: Kocaeli üniversitesi tıp fakültesi hipofiz araştırma merkezi örnekleriyle
New approaches in medical illustration within graphic design: 3D illustration representation through examples from Kocaeli university faculty of medicine pituitary research center
  1. Tez No: 981503
  2. Yazar: MEDİNE YILDIRIM SİMOOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ÖZGÜR KARAALAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
Özet
Grafik tasarım, bilimsel çalışmalar, eğitim, yayınlar, reklam ve tıp gibi çeşitli alanlarda görsel anlatım dili olarak kullanılmaktadır. Tıbbi illüstrasyon, insan ve hayvan bedeni ile bitki yüzeylerinin daha anlaşılır ve açıklayıcı şekilde sunulmasına olanak sağlar. Bu alanda, özellikle hastalıkların gelişim evreleri, yapılan müdahaleler, tedavi yöntemlerinin daha net bir şekilde aktarılması için görsel anlatımlar gereklidir. Bu çalışma, tıbbi illüstrasyonun tarihsel gelişimini ve Türkiye'deki öncülerinin katkılarını ele alarak, özellikle 3D illüstrasyon tekniğinin sağlık iletişiminde nasıl bir dönüşüm yarattığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında, grafik tasarımda tıbbi illüstrasyonun üç boyutlu görselleştirme tekniği ile uygulanışı ele alınmıştır. Uygulama aşamasında Blender programı kullanılarak 3B illüstrasyonlar hazırlanmış, Kocaeli Üniversitesi Hipofiz Araştırma Merkezi'nden elde edilen veriler doğrultusunda hastaların tedavi aşamaları üç boyutlu görsellerle anlatılmıştır. Çalışma sonucunda, üç boyutlu tıbbi illüstrasyonların bilimsel bilgiyi daha anlaşılır ve etkili biçimde aktardığı; görsel anlatımın tıp alanında eğitim, tanıtım, tedavi süreçlerinin kavramsallaştırılması ve iletişiminde güçlü bir araç olduğu görülmüştür. Üç boyutlu görsel sunumların, karmaşık tıbbi süreçleri açıklamada etkili bir yöntem sunduğu tespit edilmiştir. Çalışma, teknoloji ve yazılım araçlarının gelişimiyle birlikte 3B tıbbi illüstrasyonların sağlık iletişiminde stratejik bir önem kazandığını göstermektedir. Bilimsel bilgilerin doğru, net, anlaşılır şekilde sunulmasının akademik disiplinlere ve tıbbi uygulamalara katkı sağladığı görülmüştür. Sanat ve tasarım bilgisi doğrultusunda hazırlanan bu illüstrasyonlar, yapılan anket sonuçalarına göre modern tıp eğitim ve iletişiminin ayrılmaz bir parçası haline geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphic design is used as a visual communication language in various fields such as scientific studies, education, publications, advertising, and medicine. Medical illustration enables the human and animal body, as well as plant surfaces, to be presented in a more comprehensible and explanatory manner. In this field, visual representations are essential, particularly for clearly conveying disease progression stages, medical interventions, and treatment methods. This study aims to reveal the historical development of medical illustration and the contributions of its pioneers in Türkiye, while demonstrating how the 3D illustration technique has created a transformation in health communication. In this thesis, the application of medical illustration in graphic design through three-dimensional visualization techniques is examined. During the implementation phase, 3D illustrations were created using the Blender program, and the treatment stages of patients were visually presented in three dimensions based on data obtained from the Pituitary Research Center at Kocaeli University. As a result of the study, it was found that three-dimensional medical illustrations convey scientific information more clearly and effectively; visual communication has been observed to serve as a powerful tool in the conceptualization and communication of education, promotion, and treatment processes in the field of medicine. It has been determined that three-dimensional visual presentations provide an effective method for explaining complex medical processes. The study demonstrates that, with the development of technology and software tools, 3D medical illustrations have gained strategic importance in health communication. It has been observed that the accurate, clear, and understandable presentation of scientific information contributes to academic disciplines and medical practices. According to the survey results, these illustrations—prepared based on artistic and design knowledge—have become an integral part of modern medical education and communication.