Uçuş emniyetini iyileştirmede mânia planlarının geliştirilmesi için bir yazılım önerisi
A softmare proposal for the development of obstacle plans to improve flight safety
- Tez No: 920340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tezde, havalimanı donanımlarının rolü ve uçuş operasyonlarının emniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan seyrüsefer cihazları ile mania kavramının önemi ele alınmıştır. Seyrüsefer cihazlarının etkin ve doğru bir şekilde çalışabilmesi için havalimanı referans noktaları ile pist kodlarına göre şerit sahaların tesviyesi, ayrıca pist sonu emniyet alanının uluslararası standartlara uygun olarak oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır. Bu standartların uçuş emniyetini artırmak amacıyla analizi yapılmış ve hava kazalarında yaşanan örnekler üzerinden konunun önemi açıklanmıştır. Havalimanının pist uzunluğu, genişliği ve şerit sahaların yapısına bağlı olarak, havalimanı mania planlarının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanması gerekliliği belirtilmiştir. Havalimanı çevresinde bulunan maniaların sistematik bir şekilde hesaplanması, bu hesaplama sonucunda tespit edilen yapıların kaldırılması veya belirgin hale getirilmesi için ulusal ve uluslararası standartlara dayalı örnekler sunulmuştur. Ayrıca, havalimanı veya heliport işletmecilerinin mania uygulamalarına yönelik gerekli dokümantasyonlar da tez içerisinde detaylı bir biçimde incelenmiştir. Tüm bu uluslararası ve ulusal belgeler göz önüne alındığında, mania hesaplama yöntemlerinin havalimanı işletmecileri tarafından titizlikle hazırlanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Tezde ayrıca, havalimanı işletmecilerinin uçuş emniyetini artırmak amacıyla tüm paydaşların güvenli operasyonlarını sürdürebilmesi için mania tahdit yüzeylerinin görseller üzerinden açıklamalarına yer verilmiştir. Mania tahdit yüzeylerinin eğimleriyle birlikte maksimum mesafede ulaşabileceği yüksekliklerin belirtilmesinin yanı sıra bazı yüzeylerin birbirleriyle olan ilişkileri de ele alınmıştır. Birbirleriyle çakışık durumdaki yüzeylerde hangi yüzeyin baskın olduğunun hesaplanabilmesi amacıyla geliştirilmiş bir mania hesaplama sistemi tanıtılmıştır. Bu sistem sayesinde maniaların mesafe ve yükseklik değerlerine göre belirli yapıların hangi yüzeye ait olduğu analiz edilmekte; böylece uçuş emniyetini tehlikeye atabilecek maniaların havalimanı işletmecileri tarafından güvenli, kolay ve maliyetsiz bir biçimde değerlendirilmesine olanak sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the role of airport facilities and the importance of navigation devices necessary for safely conducting flight operations, as well as the concept of obstacles (mania). It emphasizes that for navigation devices to function effectively and accurately, runway safety areas (RESA) must be established according to international standards based on airport reference points and runway codes. An analysis of these standards has been conducted with the aim of enhancing flight safety, illustrated through examples from aviation accidents.It has been highlighted that airport obstacle plans should be prepared by the General Directorate of Civil (SHGM) based on factors such as runway length, width, and the structure of strip areas. The systematic calculation of obstacles around airports is essential; subsequently identified structures should either be removed or made prominent using lights or colors, with national and international standard examples provided.Additionally, relevant documentation for airport or heliport operators regarding obstacle management has been examined in within this thesis. Upon reviewing all these national and documents, it was concluded that obstacle calculation methods should be meticulously developed by airport operators. The thesis further explains obstacle limitation surfaces visually to enhance flight safety so that all stakeholders can their operations securely.The slopes of obstacle limitation surfaces are specified along with their maximum heights at maximum distances. Furthermore, relationships between some surfaces have also been discussed. A developed system for calculating obstacles allows determining which surface is dominant in overlapping scenarios. This system analyses whether certain structures fall within specific surfaces based on distance and height values; thus facilitating a way for airport operators to assess potential obstacles threatening flight safety in a secure, straightforward, and cost-effective manner.